برج تسارانارو ، کشور ماداگاسکار

کشور ماداگاسکار – دیواره تسارانارو  Tsaranaro

بعد از صعود موفقیت آمیز برج بی نام ترانگو در سال ۹۱ ( مسیر اسلونی ) به سبک کلاسیک و تحسین صعود ایرانیان در این دیواره سرسخت و بلند ، امسال موفق شدیم تا دیواره سرسخت گراندکاپوسن با درجه سختی ۸a ( مسیر ترکیبی بوناتی – کاپوسین دایرکت )  و مجموعاً ۱۴ طول را با شرایطی بسیار سرسختانه در آلپها صعود کنیم . صعودی که در هوای خراب امسال تکرارنشدنی بود و به عنوان اولین صعود فصل این دیواره نیز شناخته شد . این صعود به سبک آلپی انجام گردید و دستاورد آن ارتقای دانش دیواره نوردی سرعتی در ما  و افزایش تجربه بود . در کنار این دیواره توانستیم دیواره اگویی دو میدی ( مسیر ربوفات – بکوئت  )  و صورت مثلثی و میکس قله مون بلان دو تکول  را نیز از صعود نماییم .

حال در ادامه هدف بزرگ دیگری برای خود برگزیدیم . پس از قاره آسیا و اروپا ، بلندترین و سرسخت ترین دیواره قاره افریقا با نام تسارانارو در کشور ماداگاسکار را به عنوان هدفی قوی و بزرگ انتخاب کردیم تا مهارتهایی که تا این لحظه بدست آورده ایم را آزمایش کنیم . هدف ما گشایش مسیری بلند و با درجه سختی بالا در این دیواره گرانیتی می باشد . دیواره تسارانارو بلندترین دیواره قاره سیاه و با ارتفاع ۸۵۰ متر ، از جنس گرانیت بوده و تقریباً اکثر مسیرهای گشایش شده بر روی این دیواره درجه سختی بسیار بالایی دارند . کار ما کاری سخت است چون در این مقیاس و در این رنج درجه سختی ، تاکنون فعالیت دیواره نوردی از سمت ایرانیان صورت نگرفته است . در این راه ، شاید نزدیک به ۱۰۰ ساعت مطالعه در مورد دیواره و اقلیم آن و شرایط دسترسی وموارد خاص دیگر برنامه صورت گرفته است . همچنین تمرینات مختلفی را جهت رسیدن به آمادگی جهت اجرای این صعود انجام داده ایم . تیم ما متشکل از آماده ترین و فنی ترین دیواره نوردان ایرانی است که هر کدام رزومه ای قوی در کارنامه خود دارند و قصد دارند تا با همدلی و اتحاد این هدف بزرگ را به انجام رسانند .

نام هدف : دیواره تسارانارو در قاره آفریقا

ارتفاع دیواره : در بلندترین قسمت ۸۵۰ متر

برجهای منطقه : برجهای سربه فلک کشیده با نامهای کارامبونی ، به ، آتسیمو ، کلی ، واتو واریندری ، نورد ، لمور ، ایکول

ماه های صعود : این دیواره دو فصل مناسب برای صعود دارد . ۱ . آگوست و سپتامبر فصل ایده آل  ۲ . آپریل تا می ( فصل گرمتر در منطقه )

درجه سختی مسیرهای گشایش شده : تعداد کمی مسیر با درجه حداقل ۶a  و تعداد زیادی مسیر با درجه سختی تا حد ۸c

تاریخ فعالیت در منطقه : ۷ تا ۲۳ فروردین ماه ۱۳۹۴

نوع گشایش : از زمین ( این دیواره امکان دسترسی از مسیر نرمال و یا طاقچه های بزرگ شب مانی ندارد و کاملاً یک سنگ یکپارچه عمودی می باشد . )

این دیواره به یوسه میتی آفریقا مشهور می باشد .

پی نوشت :

۱ .  قرار بود تا بر روی دیواره کوتاهتر دستان فاطمه در کشور مالی تلاش کنیم .  متاسفانه کشور مالی چهارمین کشور از لحاظ ابتلا به بیماری ابولا می باشد و با اینکه گشایش در این دیواره برایمان ساده تر بود مجبور شدیم به سمت هدف سخت تر و گرانیتی تسارانارو برویم . امیدواریم بتوانیم این کار را با موفقیت به سرانجام برسانیم .

۲٫  هزینه های برنامه بسیار کمر شکن است . با وجود فاصله نه چندان زیاد این کشور نسبت به ایران ، به دلیل اینکه ۳ پرواز باید عوض کنیم هزینه بلیطمان عددی نزدیک به ۶۲۰۰ شده است . این تازه هزینه ترانسفر هوایی تا کشور ماداگاسکار است . هزینه های جانبی و هزینه های اقامتی نیز بسیار سرسام آور است . فعلاً صورتمان با سیلی سرخ است تا ببینیم چقدر زورمان می رسد .

۳ . با سختی فراوان در حال تلاش برای تامین هزینه برای سایر نفرات تیم هستیم . به زودی پوستر برنامه به همراه نام نفرات تیم و پشتیبانان برنامه اعلام خواهد شد . امیدواریم بتوانیم همانند برنامه های قبل ، موفقیتی دیگر و دانشی دیگر را نصیب خود و دیواره نوردی ایران کنیم .

۴ . از همه دوستان و بزرگوارانی که در این راه کنار ما هستند سپاسگذاریم .

10952345_776964069039783_1849750229434906222_o

نویسنده:

          

۸ دیدگاه

 1. محمدحسین کجینه باف می‌گه:

  درراه خلق افتخاری دیگر ، صعود این دیواره عیدی شما به جامعه ی کوهنوردی کشور . خدا پشت و پناهتان .

 2. آزاده قائمی می‌گه:

  همیشه موفق وسربلند باشید.

 3. کارگر می‌گه:

  امیدوارم صعو دی موفق داشته باشید پیشاپیش به شما تبریک می گو یم

 4. علی اشتریان می‌گه:

  تبریک به فرشاد و آقای گرامی آرزوی موفقیت دارم براشون به امید پیروزی این عزیزان

 5. فرهاد شیروانی می‌گه:

  Farshad aziz sal no mobarak.safarat khosh movafag va pirooz bashi.

 6. حسین سلیمانی می‌گه:

  واژه خواستن وتوانستن را صرف میکنید درود بر شما و همتتان

 7. کسمایی می‌گه:

  خدا به همراهتان!!موفق باشید

 8. ابوالفضل حاج محمدی می‌گه:

  دعا ی ما بدرقه راهتانان امیدوارم موفق باشید

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>
ارسال