تاثیرات سو کم خونی فقر آهن در کوهنوردی

کمبود یا فقر آهن شایع ترین علت سوی تغذیه در دنیاست که بین۶۶تا۸۰درصد جمعیت جهان به نوعی به ان مبتلا بوده یا در تهدید هستند..همچنین عامل بیش از۳۰درصد کم خونیها ناشی از فقر آهن می باشد.فقر آهن در صورت عدم درمان وبسته به شدت آن وکم خونی ایجاد شده می تواند روی کار کرد فیزیکی و ظرفیت عملکرد هر فرد تاثیر مستقیم بگذارد و همچنین موجب نقص درمتابولیسم پایه افراد و عملکرد مغزی وعضلانی وکم کاری سیستم ایمنی افراد میشود.همچنین موجب اختلال در کنترل دمای بدن و اشکال در خون سازی بدن نیز میشود.

بعضی علت های فقر اهن از این قراره:

عفونت های الکولی. اهدای خون بیش از حد مجاز.سوئ هضم اهن. قاعدگی دربانوان خصوصا عادات ماهانه با خونریزی بیش از حد نرمال برخی بر نامهای تمرینی ورزشکاران.

با توجه به شیوع بالای کم خونی فقر اهن و همچنین احتمال حضور بانوان در ارتفاع بالای۲۷۰۰متر به دلایل مختلف از جمله پرداخت به ورزش کوهنوردی.اسکی وهمچنین فعالیت های کاری برخی بانوان ولزوم حضوردر ارتفاع وتوجه به بالا بودن شیوع این بیماری در زنان در دوران باروری وافزایش احتمال وجود کم خونی فقر اهن غربالگری بانوان کوهنوردی از اهمیت بالایی برخورداراست.

درمان کم خونی فقر اهن می تواند از بروز احتمال ارتفاع زدگی وابتلا به بیماری حاد ارتفاع جلو گیری کند.همچنین میتواند در سازگاری با ارتفاع بالا وشرایط هم هوایی کمک کننده باشد.همان تور که میدانید در صورتی که فردی در ارتفاع بالای ۲۰۰۰ متر قرار گیرد به دلیل کمبود اکسیزن محیط هورمونی از کلیها به نام اریتروپویتین ترشح می شود که با تاثیر بر مراکز خون سازی بدن نظیر کلیه ها. طحال و مغز استخوان میزان خون سازی را بیشتر کرده وموجب تحریک خون سازی فعال تری می شود. در صورتی که بدن فرد با کمبود اهن مواجه باشد یکی از عناصر اهن است به اندازه کافی به این مراکز نرسیده و فرد با کم خونی مواجه بوده و نتیجه پرزه هم هوایی فرد دچار اختلال می شود.

به همین دلیل در تمام افرادی که در معرض کم خونی فقر اهن هستند همچنین بانوان و خصوصا اگر در سنین باروری قرار دارند. حتما می باست اقدامات پیشگیرانه وتشخیصی ازمایش کم خونی به طورجدی استفاده کرد ودر چنین شرایطی است که میتوان ار بروز بیماری های حاد ارتفاع و عوارض ان که در مواردی میتوان بسیارخطر ناک وجبران ناپذیر باشد.جلو گیری کرد.

نویسنده:

          

یک دیدگاه

  1. مزدک می‌گه:

    با درود به شما من هنگام صعود وقتی سر بالایی میروم زود خسته میشوم ولی چنانچه مسیر تخت ویا سرازیزی باشد چند روزهم پشت سزهم بروم خسته نمیشوم علت چیست توصیه های کوهنوردی را هم انجام میدهم ولی باز هم نمی توان بطور مرتب ویکنواخت در سزبالایی بروم بای هر ۵و۴ دقیقه بشینم یت بایستم تا دوباره بتوانم بروم عضلات ران زود خسته میشود لطف بفرمایید علت آنرا به من بگویید

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>
ارسال