خریدوتنظیم کوله پشتی کوهنوردی بخش۱

آنچه که در ادامه ملاحظه می فرمایید، مطالب مفیدی در خصوص کوله پشتی کوهنوردی (قسمت اول) -در مجموع دو بخش می باشد-

بوده و تماما برگرفته از وبلاگ “گروه ورزشهای ویژه آسمان” می باشد. و بزودی بخش دوم مطلب نیز در سایت قرار خواهد گرفت و توسط همنورد کاسپینی آقای عباس عباسیان تحویل اینجانب داده شده است.

بخش اول

مقدمه:

تقریبا تمامی کوهنوردان معتقدند در میان تمامی تجهیزات کوهنوردی ، دوتای آنها بیشترین اهمیت را دارد. یکی کفش کوهنوردی و دیگری کوله پشتی. از طرفی صرف نظر از اینکه در چه فصلی و چند روزه برنامه می رویم ، این دو وسیله همراه همیشگی ما هستند. انتخاب یک کوله پشتی مناسب و تنظیم صحیح آن روی بدن کوهنورد ، دو مسئله بسیار مهم است. در این مقاله که با مطالعه و تحقیق روی سایت های آموزشی و راهنمای کاربران تولید کنندگان بزرگی چون dueter از آلمان و Gregory و   Northface  از آمریکا گردآوری کردم به این مطالب می پردازم.

 • بخش اول
 • انتخاب و خرید کوله پشتی مناسب :

شاید حتی برای خودم همیشه برای خرید و انتخاب کوله پشتی تنها چیزی که اهمیت داشت این سوال بود “کوله پشتی چند لیتری ؟”. این سوال مهم ترین ویژگی یک کوله پشتی می تواند باشد اما برای بدست آوردن بیشترین راحتی و لذت لازمه به موارد دیگه ای هم توجه کنیم که در کل من اینجوری در نظر می گیرم : جنسیت کوهنورد (زن یا مرد) ، حجم یا همان لیتر کوله (حجم بار)، میزان وزنی که قرار است داخل کوله قرار بگیرد (وزن بار) ، نوع فعالیت یا برنامه.

 • جنسیت کوهنورد :

کوله های مناسب خانم ها با آقایان تفاوت هایی دارند و این به خاطر تفاوت های فیزیکی بین خانم ها است. خانم ها عموما نسبت به آقایان استخوان بندی ریزتری دارند ، شکل پایین تنه آنها متفاوت است و سرشانه های بزرگی ندارند. کوله های مناسب خانم ها با عباراتی مانند women , lady , SL  یا عباراتی این چنین مشخص می شود که بستگی به کمپانی سازنده دارد . تفاوت کوله آقایان و خانم ها در شکل زیر مشخص است :

همانطور که می بینید کوله خانم ها کشیده تر ، دارای بندهای کوله نزدیک به هم و کمربندی باریک تر و با شکلی قوس دار است که بهتر روی استخوان لگن خانم ها کوله بشیند. نکته دیگر اینکه آقایانی هم  که دارای استخوان بندی ریزتری هستند می توانند این کوله ها را نیز در موقع خرید امتحان کنند شاید برای آنها مناسب تر باشد.

 • حجم کوله :

میزان حجم باری که درون یک کوله می توان قرار داد به دو واحد مختلف لیتر و یا اینچ مکعب بیان می شود. در واقع حجم دقیق یک کوله با واحد اینچ مکعب بیان می شود و به دلیل قابل فهم بودن آن برای همه به واحد لیتر نیز آنرا تبدیل کرده و بیان می کند و اینکه بعضی وقت ها می شنویم حجم کوله مثلا ۶۰ لیتری دقیقا ۶۰ لیتر نیست به خاطر همین تبدیل است که ممکن است پس از تبدیل عددی مثل ۵۹٫۸۳ شود و دقیقا ۶۰ به ما ندهد ولی هیچ کجا حجم کوله به لیتر را به صورت اعشار بیان نمی کنند و در این مثال ۶۰ اعلام میشه. در کل این نکته مهمی نیست و اختلاف بسیار جزیی و قابل چشم پوشی است. نکته بعدی اینه که برخی کوله ها به خصوص کوله های آمریکایی دارای سایز بندی small – medium – large در کوله هاشون می باشند که بین این سایز بندی ها شاهد اختلاف یکی دو لیتر هستیم اما از اونجا که در ایران اکثر محصولات اروپایی کوهنوردی وجود داره ما با این مسایل کمتر مواجه می شویم.

 حالا سوال اصلی که برای هممون موقع خرید پیش میاد اینه که چه حجم کوله ای بخرم. اکثرا می دونیم که حجم مناسب به سه عامل بستگی داره : مدت زمان برنامه ، فصل اجرای برنامه و آخر هم حجم وسایل خود کوهنورد. باز هم همه می دونیم که کوله برنامه ۱ روزه با ۳ روزه فرق میکنه ، حجم وسایل در زمستان از سایر فصل ها بیشتره و هرچه وسایلمون حرفه ای تر و کم حجم تر باشه به کوله کوچکتری نیاز داریم. با این حال یه راهنمای عمومی برای حجم مورد نیاز میتونه یه چیزی شبیه این باشد :

 • وزن بار :

علاوه بر حجم باری که قرار است داخل کوله قرار بگیرد ، وزن بار هم مهم است. شاید تا به حال به این موضوع توجه نداشتیم اما این نکته نیز در انتخاب کوله پشتی ما موثر است. کوله پشتی هایی با حجم یکسان می توانند برای حمل وزن های مختلفی از بار طراحی شده باشند. حداکثر وزنی را که برای حمل با کوله مناسب است برای کوله پشتی توسط شرکت سازنده اعلام می شود (حداقل در مورد شرکت های معتبر) ممکن است وسایل دو کوهنورد دارای حجم های یکسان ولی وزن های مختلف باشند. به شکل زیر دقت کنید. این شکل را برای درک بهتر موضوع تهیه کردم. هر دو کوله دارای حجم یکسان حداکثر ۷۰ لیتر هستند اما به اعدادی که به فارسی نوشتم دقت کنید (معادل های سیستم متریک نوشته شده در کاتالوگ است):

 

دو کوله که در تصویر مشاهده می کنید از آنجا که با SL مشخص شده برای خانم ها طراحی شده و دارای گنجایش یکسان هستند اما یکی برای حمل حداکثر ۲۷ کیلوگرم و دیگری برای حمل حداکثر بار ۲۰ کیلوگرم طراحی شده است. این ویژگی باعث شده کوله اول سنگین تر با وزن دو و نیم کیلو و کوله دوم یک کیلو و هفتصد گرم باشد و همچنین کوله اول ۱۶ دلار گرانتر از کوله دوم باشد. حداکثر وزن مشخص شده به این معنا نیست که مثلا اگر وزن بیشتری داخل کوله قرار دادیم کوله پاره شود و طاقت آنرا نداشته باشد بلکه به معنی اینست که دیگر کوهنورد آن احساس راحتی کوله پشتی را نخواهد داشت و کل سیستم کوله برای انتقال وزن به روی بدن به صورت صحیح جوابگو نخواهد بود.

می بینید که این نکته می تواند در انتخاب کوله شما تاثیر گذار باشد. شما باید علاوه بر مقدار حجم وسایل ، وزن آنها را نیز محاسبه کنید یا تخمین بزنید تا کوله مناسب تری انتخاب کنید. در این مثال اگر حجم بار شما حداکثر از۷۰ لیتر تجاوز نمی کند و وزن آن از حدود ۲۰ کیلو فراتر نمی رود می توانید با انتخاب کوله دوم هم در پول خود صرفه جویی کنید. (حدود ۱۶ دلار) و هم به دلیل اینکه کوله سبک تری به برنامه می برید ۷۶/۱ کیلو بار کمتری در مجموع حمل کنید و بیشتر لذت ببرید. یک نکته دیگر که مشخص می شود اینکه اگر ۲ کوله با مارک های مختلف و وزن های مختلف و حجم های یکسان دیدید ، کوله سبک تر دلیل بر تکنولوژی برتر کوله سبک تر نیست بلکه به احتمال زیاد کوله سبک تر برای وزن کمتری طراحی شده که باید اطلاعات کوله ها را دقیق تر مطالعه کنید.

 • نوع برنامه :

این موضوع هم مشخصه. شرکت های سازنده کوله پشتی برای فعالیت های مختلف کوله پشتی های مختلفی طراحی و تولید می کنند مثل کوهنوردی ، کوهنوردی فنی یا آلپی ، طبیعت گردی و کمپینگ ، کوله های یک روزه . مثلا کوله های طبیعت گردی دارای جیب های مختلفی اطراف کوله هستند و در برخی مدل ها یک کوله کوچک به کوله متصل شده که میشه اونرو جدا کرد و وقتی اطراف کمپ می خواید گشت و گذار کنید همراه ببرید، کوله های کوهنوردی برای حمل بار در ساعت های طولانی مناسب بوده ، ظاهری کشیده تر دارند و جیب های کمتری در اطراف دارند، کوله های فنی و آلپی کشید ترین شکل رو دارند و گاها از جیب در اطراف اونها هم خبری نیست همچنین برای حمل وسایلی مانند چوب اسکی، کرامپون ، تبرهای یخ دارای قسمت های مختلف ویژه ای هستند. البته برخی کمپانی های معتبر دارای کوله های اکسپدیشن هم هستند که مشخصات کوله های فنی رو دارند، دارای وزن سبک تر و گنجایش بیشتر و در عین حال توان حمل وزن های بسیار بالاتر را نیز دارند و به همین خاطر دارای قیمت های بسیار بالایی هم هستند.

 ادامه دارد…

 • منابع :وب سایت شرکت های تولید کننده کوله پشتی Dueter , NorthFace , Gregory  و سایت .sierratradingpost.com”
 •  نوشته شده در شنبه ۱۳ تیر۱۳۸۸ساعت ۲۱:۳۲ توسط کمیته فنی گروه  |  آرشیو نظرات آرشیو نظرات 

بزودی منتظر بخش دوم باشید…


نویسنده:

          

۳ دیدگاه

 1. ا.ن می‌گه:

  سلام
  تبریک عرض میکنم.

  • admin می‌گه:

   با سلام خدمت همنورد عزیز شهر شاهرود
   از لطف و حسن نظر شما سپاسگذاریم
   و از بابت تمام زحماتی که در برنامه جنگل ابر برای ما کشیدید صمیمانه کمال تشکر را داریم.

 2. مریم می‌گه:

  سلام من یه سایت اینترنتی پیدا کردم تونستم با
  مقایسه قیمت ها به نتیجه برسم و کوله مورده نظرم رو بخرم.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>
ارسال