صعودقله ریزان

گزارش صعودقله ریزان

سرپرست:ایرج المونیان

زمان اجرا:دیماه۹۶

 

                                                                               صعودقله ریزان

نفرات شرکت کننده

خانمها:لیلامحمدی،نرگس زارعی،نرگس ذولقدر،رعناعلیپور

photo_2018-01-06_08-25-17

آقایان:علی کرمانی،محمدطالقانی،مهدی نوری فر،اکبرکارگر،مجیدصادقی،رضاکاشیها،آرش خانبان،حامدکاسه چی،امیرخوبان،محمدمردانی،حمیدکیائی،محمدحسن زاده،محسن دوستی،علی انصاری،علی سلیمی،علی ساربان،حسین کجینه باف.

photo_2018-01-06_08-24-43

 

روستای افجه“

روستای افجه در پنج کیلومتری لواسان، مردمانی دارد باغدار، با گویش مازندرانی تکلم می کنند. بسیار خونگرمند و میهمان نواز. افجه علاوه بر آنکه زیبایی های خودش را دارد دشت هویجی داردکه دیدنش در بهار بسیار دلچسب است.

صاحب طرائق که به سال ۱۳۱۵ قمری از افجه دیدن کرده درباب این روستا چنین نوشته است:

«افجه جای بسیار باصفا و خوبی است، باغات زیاد و آبشارهای بسیار دارد، در واقع پایتخت لواسان کوچک است، به قدر لزوم دکاکین هم دارد. جوراب بافی در آنجا کسب معتبری است … از جمله عمارات خوب افجه قصر رفیع و بنای منبع مرحوم میرزا آقاخان صدر اعظم نوری است اگرچه محتاج مرمت دارد.

در روستای افجه و اطرافش شکوفه های درختان گردو و گیلاس خودنمایی می کنند. روستا حمامی تاریخی دارد که دارای دو بخش مجزای زنانه و مردانه بوده و بنای آن دارای تاق، گنبدهای عرقچین و قوس های جناغی است. قدمت حمام به دوره صفوی یا اوایل حکومت قاجار نسبت داده می شود. با وجود قدمتش هنوز فعال و مورد استفاده مردم روستاست.

دره افجه در فصول مختلف سال مورد توجه گردشگران و کوهنوردانی است که از مسیرهای آن برای صعود به قله ریزان پرسون، ساکا، آتشکوه و مهرچال عبور می کنند. همچنین نقل شده است که یکی از راه های قدیمی افجه که به مسیر عبور پادشاهان صفوی اختصاص یافته بود از همین مسیر گذشته و تا دشت لار ادامه می یابد. امروزه می توان آثار کاروانسراهای صفوی را که در آن سوی دیواره صخره ای کوه و در انتهای دره واقع شده است مشاهده کرد.

در انتهای روستا با گذر از رودخانه از طریق راهی پاکوب با پیاده روی سبک به آبشار پسچویک در فاصله کمتر از دو کیلومتری شمال شرقی روستا و در منطقه یال کوه که مشرف است به دشت هویج رسید. این آبشار حدود ۱۵ متر ارتفاع داشته و اطراف آن پوشیده از درخت های افرا است. آبشار موآب هم در سینه کش قله ساکا حدود ۱۸۰ متر ارتفاع دارد و به جز اواخر تابستان که تا حدی آرام و کم آب است، بقیه سال صدای شرشر آبش گوشنواز است.

اما در شمال غرب دشت هویج و در مسیر صعود به قله آتشکوه، دشت «سبواستان» با درختان گردو و گیلاس خودنمایی می کند و آبشار نچرند به ارتفاع ۴۵ متر از دامنه کوه به دره پایین دست آن سرازیر می شود.

photo_2018-01-06_09-58-30

دشت هویج

دشت «هویج» یا «گُرچال»، دشتی است در البرز مرکزی، استان تهران و بعد از روستای افجه. گُر و یا آگِر در گویش ایرانیان باستان به معنای آتش است و چال نیز به معنای جایگاه. از همین رواین دشت را در گذشته گرچال به معنای جایگاه آتش یا آتشدان می نامیده اند.

این دشت در ارتفاع۲۵۸۰متری از سطح دریا و در بالادست روستای افجه در نزدیکی لواسان قرار گرفته و گفته می شود در گذشته در آن هویج کشت می شده است، هر چند که امروزه تنها چیزی که در آن یافت نمی شود همان هویج است. هم اکنون نیز دهقانان افجه به کشت محصولات مختلف کشاورزی درآن مبادرت می ورزند و وجود باغ های گیلاس در آن جلوه خاصی دارد به ویژه در فصل بهار و به هنگام شکوفایی شکوفه های گیلاس.

مسیردسترسی به روستای افجه

اتوبان قزوین به تهران،بزگراه همت،بزرگراه بابائی،خروجی لشکرک ولواسان،به میدان که رسیدیم مسیرمستقیم را رفته تا به لواسان برسیم.بعدازلواسان تابلوی سمت چپ روستای افجه

photo_2018-01-06_08-26-02

 

                                                                                                گزارش صعود

جمعه ۱۵دیماه باتفاق۲۲نفرازمیدان میرعمادحرکتمان شروع شد.بعدازرسیدن به روستای افجه درهوای سردوتاریک از انتهای روستا که مقداری از آن خاکی بود با عبورازرودخانه کم آبی واردجاده نیسان رو شدیم.جاده را که ادامه دهیم به یک دوراهی میرسیم.راه سمت چپ به دشت سوستون وقله های آتشکوه وساکا میرسد.راه سمت راست به دشت هویج وقله های ریزان وپرسون منتهی میشود.راه سمت راست را ادامه داده تا به دشت هویج رسیدیم.البته ازدشت سوستون وازگردنه یابوچال نیزمیتوان به قله ریزان صعودکرد.دردشت هویج صبحانه خورده وبا برداشتن آب بسمت شمال وارد پاکوب مشخصی میشویم که به قله میرسد.انتظاربرف کوبی داشتیم.ولی متاسفانه برفی وجودنداشت وبیشتریک صعودپایئزی داشتیم تاصعودزمستانی.ازمسیرصعودتابستانی صعودمان را ادامه دادیم.درصورت برف از یال سمت راستمان که آنطرف دره قرارداشت بایدصعودمیکردیم.که احتمال بهمن ،کمتری داشت.پاکوب را که ادامه دهیم،نزدیکی قله مقداری دست به سنگ سبک داشتیم،

photo_2018-01-06_09-59-15

که بدون مشکلی ازآن عبورکرده ودر پای قله با مقداری وزش سرد مواجه شدیم.که مقداری صعودمان را زمستانی کرد.برروی قله که قرارگرفتیم،قلل پرسون،دماوند،دوخواهرون،چپکرو،آتشکوه،سرکچالها ودیگرقلل مشاهده میشد.عکس قله راگرفته وازهمان مسیرصعود به دشت هویج برگشته ونهارخورده وقبل ازتاریکی هوا به روستا رسیده وپایان برنامه دیگر.

photo_2018-01-06_08-25-30

زمان بندی برنامه

حرکت ازقزوین              ۳٫۱۵

روستای افجه              ۶٫۳۰                ارتفاع۲۱۰۰متر

دشت هویج               ۸٫۱۵                 ارتفاع۲۵۸۰متر

قله                         ۱۲٫۴۵               ارتفاع۳۵۹۰متر

انتهای برنامه             ۱۷٫۱۵

سرپرست:ایرج الموتیان

سرپرست:ایرج الموتیان

                                                                       همیشه کوهنوردباشید.باشگاه کوهنوردی کاسپین.

نویسنده:

          

۲ دیدگاه

  1. سلام.مطالب سایت عالیه.ممنون از شما.به امید توفیق روزافزون.

  2. پوکه معدنی می‌گه:

    سلام متشکرم بابت به اشتراک گذاشتن مطالب خواندنی و جالب

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>
ارسال