گزارش برنامه خلخال به اسالم

گزارش برنامه جنگل نوردی خلخال به اسالم

تاریخ اجرای برنامه :  ۲۹ الی ۹۳/۰۳/۳۰

سرپرست برنامه : ایرج الموتیان

گزارش برنامه جنگل نوردی خلخال به اسالم

سرپرست : آقای ایرج الموتیان

مربی و امدادگر : خانم زهرا محمدی

تاریخ اجرا : ۲۹ ،۳۰/۳/۹۳

 تعداد نفرات شرکت کننده : ۲۷ نفر

مسافت و زمان طی شده روز اول ۲۰ کیلومتر ـ ۱۰ ساعت

مسافت و زمان طی شده روز دوم ۱۳ کیلومتر ــ ۶٫۵ ساعت

مقدمه:

یکی از معروف ترین مسیرها در بین کوهنوردان و طبیعت گردان برنامه ای با عنوان اسالم به خلخال است که در واقع پیمایش مسیر خلخال تا اسالم از طریق جاده مالرو و قدیم آن است . علت این که این مسیر اغلب از خلخال به اسالم پیمایش می شود به دلیل سختی کمتر راه        می باشد چرا که در این حالت شما از ارتفاع ۲۱۰۰متری به ارتفاع ۳۳۰ متری می رسید و این یعنی فرود و نه صعود. هر چند فرود در شیب تند هم چندان کار راحتی نیست!

بهترین زمان برای اجرای این برنامه فصل بهار، تابستان و تا نیمه اول فصل پاییز می باشد. البته در فصل تابستان در بخشی از مسیر جنگل شرجی را باید تحمل کرد…

موقعیت شهرستان خلخال

شهرستان خلخال در جنوب استان اردبیل واقع شده‌است و مرکز آن شهر خلخال است.این شهرستان از طرف شمال به شهرستان کوثر از طرف شرق به‌استان گیلان از طرف جنوب به استان زنجان و از طرف مغرب به شهرستان میانه حدود می‌شود. شهرستان خلخال در ۴۸ درجه و۳۲ دقیقه طول جغرافیایی و۳۷ دقیقه و۳۷ درجه عرض جغرافیایی از نصف النهار گرینویچ قرار گرفته‌است. شهرستان خلخال یک منطقه کوهستانی است که ارتفاع آن از شرق به غرب و از شمال به جنوب کاهش می‌یابد رشته کوههای تالش درشرق آن از شمال به جنوب کشیده شده‌است که مانند سدی میان دریای مازندران و استان گیلان و آذربایجان قرار گرفته‌است به طوریکه بر خلاف دامنه‌های شرق در دامنه‌های غربی آن در منطقه خلخال به جهت کاهش باران و خشکی هوا پوشش گیاهی انبوه و چشمگیری دیده نمی‌شود در این شهرستان رود مهم قزل‌اوزن و شاخه‌های آن مانند شاهرود آرپاچای و شنگ‌آباد به طرف جنوب جریان داشته و سرانجام به دریای مازندران می‌ریزد این منطقه از لحاظ آب وهوا دارای تابستانهای معتدل و زمستانهای سرد است به لحاظ موقعیت‌های جغرافیایی و شرایط کوهستانی این منطقه دارای جالبترین منابع آب‌های گرم معدنی است که مهم‌ترین آنها آب گرم معدنی خلخال سویی در بخش سنجد در فاصله شهرهای گیوی و خلخال می‌باشد .

در شهرستان خلخال گویش‌های متعددی وجود دارد از آن جمله می توان به گوبش‌های ذیل اشاره نمود:

۱ ـ  زبان ترکی آذری در خود شهر و اکثر روستاهای خلخال.

۲ ـ گویش کردی در بخش مرکزی در دهستان لنبر و روستاهای اطراف.

۳ ـ  گویش تاتی که یکی از گویش‌های منحصر به فرد و باستانی می‌باشد در بخش شاهرود خلخال رواج دارد.

 ۴ ـ  گویش تالشی که در بخشی از روستاهای مرزی در منطقه شاهرود رواج دارد.

گونه های حیوانی منطقه  :

پلنگ ، خرس ، گرگ ، بز کوهی ، مارال ، خوک ، روباه ، شغال ، خرگوش ، عقاب ، شاهین ، قرقی ، انواع مار ،انواع پرندگان ، بلدرچین ،  سوسمار ، عقرب ….

طبق تقویم سه ماهه اول سال گروه کوهنوردی کاسپین ساعت ۱۲ شب روز چهارشنبه۲۸/۳/۹۳ در فلکه میر عماد جمع شده وبعد از قرار دادن کوله پشتیها در ماشین به وسیله یک دستگاه اتوبوس به سمت جاده خلخال در استان اردبیل به راه افتادیم( البته با ۴۵ دقیقه تاخیر ) بعد طی کردن حدوا ۶ ساعت زمانی به ابتدای جاده خلخال میرسیم که خورشید اندک اندک به نور افشانی پرداخته و زیبایی  طبیعت بکر و دست نخورده، زیبائی های وحشی جنگلی، زندگی سنتی افراد بومی، تولید عسل های ناب، وجود آبشار و دریاچه، دشت وسیع گل و گیاهان کمیاب و… از جمله ویژگی هایی است که در یک جاده ۷۰ کیلومتری یک جا همه این مواهب و دیدنی ها را مشاهده کرد.این جاده که به دلیل کوهستانی بودن حتی در تابستان از آب و هوای سرد ،خنک برخوردار است، این جاده مسیری برای ورود به بهشت طبیعت است، چراکه جاده خلخال – اسالم تنها یک جاده جنگلی نیست بلکه ترکیبی از جنگل و دشت، گلزار و آبشار و دریاچه است؛ تصویری از زیباترین جاذبه های طبیعی که کنار هم چیده شده‌اند تا بی هیچ سابقه و ذوق ادبی شاعرتان کند.

 روز اول پنجشنبه ۲۹/۳/۹۳

ساعت  ۸صبح به شهرستان خلخال رسیده بعد ار کمی استراحت و خرید ضروریات به سمت اندبیل به راه افتادیم. شروع حرکت از تفرجگاه اندبیل در هفت کیلومتری شهر خلخال ودر ۱۲۲ کیلومتری اردبیل در منطقه ای جنگلی با درختان قد کوتاه میباشد. بعد از روستا چند کیلومتری آسفالت و بعد از آن پیاده روی شروع میشود . ساعت ۹ بعد از آماده شدن دوستان و با مشخص شدن نفرات سر قدم و عقبدار در جهت شرق از تفرجگاه (ارتفاع ۲۱۰۰) برنامه شروع میشود . ابتدای مسیر سربالای با شیب نسبتا تندی است که حدودا یک ساعتی زمان میبرد که به بالای گردنه زینی شکل و با چشم انداز روستای زیبای کله رود( سمت چپ ) و باد تندی نیز در حال وزیدن است، میرسیم .بعد از خوردن صبحانه که ربع ساعتی زمان برد فرمان حرکت توسط سرپرست صادر و تیم حرکت خودرا در یک مسیر فرود با شیب تند شروع میکند . از این زمان به بعد مسیر پیاده روی ۲۰ ـ ۱۸ ساعته ترکیبی از کوهنوردی و جنگل نوردی در مسیرهای سبک و سنگین ،بدون امکانات خاص رفاهی اما باچشمه های پر از آب میباشد . ساعت ۱۱:۲۰وارد جنگل با ارتفاع ۱۹۰۰ متر از سطح دریا میشویم . بعد از یک ساعت و بیست دقیقه پیاده روی در جنگل زیبا با درختان قطور و درخچه های سرخس و آلوی وحشی که خیلی هم ترش بودند، به روستای رم خوانی که چشمه آب خنکی نیز دارد  (۱۴۸۰ ارتفاع) رسیده و بعد از نوشیدن آب و پر کردن بطری و گرفتند چند عکس یادگاری به مسیر خود ادامه میدهیم . از این روستا به بعد دیگر جزء محدوده استان گیلان میباشد. ساعت ۱۴ به روستای ناو بالا رسیده  ودر حیاط کلبه جنگلی کنار رود خانه که صاحبی مهربان و مهمان نوازی نیز داشت و با دوغ خوشمزه ای هم ازما پذیرای کرد، اطراق نمودیم .بعد یک ساعت استراحت و لذت بردن از خنکای رود با انرژی کامل در امتداد رودخانه به راه افتادیم . در طی مسیر دو چشمه و روستای ناور پایین را با فاصله یک ربع از هم دیگر پشت سر گذاشته و به یک تقاطعی میرسیم (۱۶:۲۰ دقیقه) که طبق نقشه G P S  باید از سمت چپ حرکت کنیم بعد طی کردن مسیر نسبتا سخت و با شیب تند به روستای سوله سه ناو که چشمه آبی هم داشت رسیدیم . بعد از ۱۰دقیقه استراحت به راه افتاده و با عبور از پل چوپی به سمت آبشار در یک مسیر تراورسی به راه افتادیم تا بالاخره ساعت ۱۸:۱۵ به آبشار رسیدم. ( لازم است خاطر نشان کنم آبشار خارج از مسیر حرکت بوده ودر یک مسیر دره ای ، ترکیبی از درختان و صخره ای  زیبا و خنک با  صرف زمان۱۵ دقیقه ای،  قرار دارد . طول آبشار ۳۰ متر و ارتفاع ۸۰۰ متر از سطح دریا ) یک ربع از خنکای آب و طبیعت زیبا لذت برده و به سمت محل برپای کمپ حرکت میکنیم ( ساعت ۱۹)  کمپ در یک سطح صاف و در سمت راست شیلات ماهی و سمت چپ رودخانه برپا گردید . بعد از صرف شام و  با صدای رودخانه به علت خستگی ساعت خاموشی در ساعات اولیه شب زده شد و همگی به خواب فرو رفتند ( نکته قابل ذکر در این محل چشمه آب قابل اطمینان جهت نوشیدن ندارد)

روز دوم جمعه ۳۰/۳/۹۳

ساعت ۴:۳۰ دقیقه صبح با صدای آقای شیروانی از خواب خوش و همگی سرحال از یک استراحت خوب بیدار میشویم و بعد از خوردن صبحانه که نیمرویی خوشمزه و داغ بود به جمع کرن چادرها پرداخته و از جاده پشت کمپ در سمت چپ(۶:۳۰) به مسیر خود ادامه داده و ساعت ۶:۴۰ دقیقه به تقاطعی میرسیم که باید از سمت راست حرکت کنیم . در طی مسیر به چشمه آبی رسیده (۷:۲۵) و بعد از  پر کردن بطریهای خالی مانده از شب قبل به مسیر ادامه میدهیم تا ساعت ۹ که دوباره به یک شیب تند رسیده که ۴۰ دقیقه برای فرود آن زمان برده و به سطح صاف حاشیه رود خانه رسیدیم . از این به بعد مسیر تراورسی و در حاشیه رودخانه امتداد پیدا میکند در طی مسیر دو چشمه با حد فاصل یک ساعت از همدیگر وجود دارد . بالاخره با طی ۳۲ کیلومتر مسیر ساعت ۱۲ به انتهای مسیر پیاده روی که  روستای لاکه تاشون  است، میرسیم ( ارتفاع ۳۳۰ متر) اتوبوس خارج از روستا با فاصله ۱۵ دقیقه ای انتظار ما رو میکشید .سوار اتوبوس شده و گیلان را به مقصد قزوین ترک میکنیم . ناهار را در کنار رستوران بین راهی بعد از امام زاده هاشم خوردیم و به راه افتادیم بعد از اینکه ۸ کیلومتر از مسیر را طی کرده بودیم از طریق تماس تلفنی که با راننده گرفته شده بود متوجه شدیم مدیر گروه در رستوران از ماشین جامانده و منتظر شدیم تا ایشان نیز به ما ملحق شدندو سپس راه افتادیم و بعد توقف کوتاهی که در رودبار برای خرید زیتون داشتیم ساعت ۱۹:۳۰به قزوین رسیدیم .

در پایان یاد آوری نکاتی چند در رابطه صعود قلل کلون بستک و سرکچال لازم به نظر می رسد:

۱-با توجه به مسافت زیاد و بیشترین زمان آن  سر پایینی با شیب تند طی میشود. داشتن کفش و کوله مناسب از ضروریات اولیه برنامه می باشد.

۲- اگر مایلید  بیشترین لذت را از این منطقه زیبا ببرید بهتر است ، برنامه تان را در ۲ الی ۳ روز بگنجانید.

۳ ـ به خاطر داشته باشید اگر قصد جنگل نوردی دارید حتما G P S به همراه داشته باشید

                                                                                                        گزارشگر : زهرا محمدی گرمارودی

نویسنده:

          

۹ دیدگاه

 1. فراهانی می‌گه:

  با سلام و احترام
  خدا قوت به کوهنوردان گروه کاسپین
  ممنون و سپاس از گزارش کامل برنامه که به دقت ویرایش شد
  امیدوارم همیشه موفق و پیروز باشید.
  فراهانی از همدان

 2. زهرا محمدی گرمارودی می‌گه:

  سپاس از لطفتون

 3. ارشاد می‌گه:

  با سلام . گزارش جالبی بود . لذت بردم . درخواست دارم در صورت امکان نقشه های GPS شما رو داشته باشم. ویا درصورت امکان فایل اون رو برام ایمل کنید که ممنون میشم. منظورم فایل نقشه GPS و قابل نصب بر روی دستگاه GARMIN

 4. ایرج الموتیان می‌گه:

  با سلام خدمت آقا ارشاد.به سایت ایران جی پی اس مسیرهای ایرج الموتیان مراجعه فرمایید.

 5. آناهیتا فدایی می‌گه:

  سلام،میخواستم بپرسم در تمامی مسیر وضعیت آنتن دهی موبایل خوبه؟

 6. فرشته می‌گه:

  سلام و خسته نباشید، ممنون از گزارش جالبتون ممکن لطفا نقشه Gps شما رو در صورت امکان داشته باشم؟پیشاپیش ممنونم از لطفتون

 7. ایرج الموتیان می‌گه:

  باسلام خدمت شما.درقسمت فایلهای جی پی اس مسیرخلخال به اسالم رادانلودکنید.ودرصورت داشتن نرم افزار مپ سورس مسیرفابل رویت است.موفق باشید.

 8. سلمان همتی می‌گه:

  سلام. خیلی گزارش خوبی بود. من سه سال پیش این مسیر رو رفتم ولی نمیدونستم ابشار هم داره و البته از مسیرهایی رفتیم که خیلی ادم بود. اگر امکان داشته باشه ممنون میشم مسیر gps که رفتین رو قبل از ۵ تیر واسم ایمیل کنید چون میخوام این هفته برم.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>
ارسال