گزارش صعودخط الراس قزل ارسلان به الوند

صعودقلل قزل ارسلان،دائم برف،کلاغ لان،الوند.

سرپرست:خانم آزاده قائمی

زمان اجرا:مرداد۹۶

 

                                                                    گزارش صعودخط الراس قزل ارسلان به الوند

نفرات شرکت کننده:

خانم زهرامحمدی گرما رودی

photo_2017-08-06_10-48-21

آقایان:اکبرکارگر،حمیدکیائی،ایرج الموتیان،ابوالفضل خرسند،صابرعلی بخشی،محمدرضا کبابیان،حسین سلیمانی،حسین جعفری.

قزل ارسلان

قله قزل‌ارسلان نام یکی از قله‌های کوهستان الوند است که۳۳۶۰ متر ارتفاع دارد. از فراز این قله چشم‌انداز وسیعی از مسیر جادهٔ همدان-تویسرکان دیده‌می‌شود. بهترین مسیر صعود به این قله روستای وهنان است که پس از سه ساعت کوه پیمایی به این قله می‌رسد. کوهنوردان از مسیر تویسرکان و نیز روستای شهرستانه که در جنوب قرار دارد، می‌توانند به این قله صعود کنند. راه دیگر از طریق روستای برفین است، که از پایین دست قله قزل ارسلان می‌گذرد. در زمستان‌ها در این منطقه احتمال ریزش بهمن وجود دارد. این قله یکی از زیباترین قله‌های رشته کوه الوند و حتی ایران است.

photo_2017-08-06_10-44-39

دائم برف

قله دائم برف (Daem Barf) یکی از معروفترین قله‌های کوهستان الوند واقع در منطقه کوهستانی زاگرس شمالی است که در استان همدان قرار گرفته است. این قله بین قزل ارسلان وکلاغ لان قرار دارد.

دائم برف در جنوب غرب شهر همدان و در شمال شهر تویسرکان در کوهستان الوند واقع شده‌است. این قله از طریق گردنه شرقی به قله کلاغ‌لان و در ادامه به قلل الوند، چهار قله و یخچال و از طریق گردنه جنوب غربی به قزل ارسلان منتهی می‌شود.

مسیرهای صعود

معمولا این قله را از سه مسیر صعود می‌کنند، مسیر شمالی (روستای وفرجین)، مسیر شمال غربی (روستای وهنان)، مسیر شرقی (خط الراس کلاغ لان- دائم برف). مسیر شمالی و یا شمال شرقی که از روستای وفرچین که در انتهای دره امام زاده کوه یا امام زاده محسن قرار دارد، آغاز می‌شود و با رسیدن به جانپناه قزل به قله دائم برف می‌رسد. مسیر شمال غربی از روستای وهنان آغاز می‌شود و باز هم با رسیدن به جانپناه قزل از طریق گردنه به قله منتهی می‌شود واین  مسیر آسان‌تر می‌باشد. مسیر خط الراس هم پس از صعود به قله کلاغ‌لان از طریق گردنه بین آن و دائم برف به قله می‌رسد.

در صورت صاف بودن هوا از روی دائم برف میتوان دشت تویسرکان را در جنوب دید. منطقه زاگرس مرکزی در دور دست جنوبی، همچنین کوه‌های دیگر کوهستان الوند مانند کلاغ لان، و الوند در شرق، قزل ارسلان و کرکسین در غرب و یخچال و کلاه قاضی در جنوب شرقی قابل مشاهده است.

photo_2017-08-06_10-44-58

کلاغ لان

قله کلاغ لانه با ارتفاع ۳۳۶۰ متر از سطح دریا  یکی از قلل زیبای خط الراس الوند به حساب  می آید. این قله زیبا به دلیل نزدیکی به شهر همدان، وجود پناهگاههای  میدان میشان و کلاغ لانه و نزدیکی به قله الوند و وجود مسیر ی نرمال و نسبتا کوتاه مورد توجه کوهنوردان و علاقه مندان به طبیعت می باشد، اما با همه این اوصاف گاهی در فصل زمستان به دلیل برفگیر بودن منطقه و طوفانهای سهمگین و سرمای شدید صعود این قله حتی از مسیر نرمال نیز دشوار و گاهی غیر ممکن است.

مسیرهای دسترسی به پناهگاه کلاغ لانه:

۱-مسیر نرمال: گنج نامه-دشت میشان-تخت نادر-تراورس دوزخ دره-کلاغ لانه

۲-مسیر قله الوند: گنج نامه –دشت میشان-تخت نادر-قله الوند و ادامه یال تا پناهگاه

۳-مسیر دره کیوار: گنج نامه-اردوگاه کیوارستان- دره کیوار-کلاغ لانه

۴-مسیر حیدره: روستای حیدره-دوزخ دره-کلاغ لانه

۵-مسیر پیست اسکی: پیست اسکی تاریک دره-گردنه تویسرکان و صعود یال منتهی به کلاغ لانه

 

قله کلاغ لانه از از یکسو از طریق گردنه تویسرکان به قله کمر لرزان (و در ادامه به قلل یخچال و کلاه قاضی) و از سوی دیگر به قله  دائم برف، قزل ارسلان،کرکز و آلمابلاغ متصل است .همچنین این قله از طریق یالی فرعی به قله زیبای الوند  متصل می گردد. قله کلاغ لانه دارای مسیرهای متنوعی برای صعود می باشد.مسیر نرمال این قله پس از طی کردن یال روبروی پناهگاه از طریق دست به سنگهایی ساده به قله اول(فرعی) و قله دوم(قله اصلی ) می رسد.اما علاوه بر این مسیر مسیرهایصعود دیگری نیز با درجه سختی های  مختلف مورد توجه کوهنوردان (خصوصا کوهنوردان فنی ) می باشد.با تمام مزایایی که در مورد نزدیکی و در دسترس بودن این قله ذکر شد صعود از برخی مسیرها ی این قله در فصل زمستان جزو صعودهایی ترکیبی و دشوار در بین کوههای کوهستان الوند به حساب می آید.

*گاهی عبور از مسیر دوزخ­ دره در زمستان به علت یخ زدگی با دشواری ها و خطراتی همراه است که به افراد نا آشنا و کسانی که تجهیزات مناسب ندارند، توصیه می شود مسیر دوم را انتخاب کنند.

* مسیر دره کیوار در صورت بارش سنگین برف دارای خطر بهمن می باشد.

مسیرهای دسترسی از پناهگاه به قله ی کلاغ لان:

۱-      مسیر نرمال: حرکت از پناهگاه به سمت جنوب غرب و پس رسیدن به گردنه ی منتهی به قله، تغییر مسیر به سمت قله (به سمت شمال)

۲-      صعود از قیف غربی قله

۳-      صعود از قیف شرقی قله

۴-      صعود از سوزنی های زیر قله

۵-صعود از مسیر پشت قله کلاغ لان

photo_2017-08-06_10-45-12

قله الوند

قله الوند ۳۳۶۰ متر ارتفاع دارد. این کوه در فاصله صخرهٔ بزرگ کوه الوند و دامنهٔ جنوبی آن که رو به تویسرکان است، شکافی کوچک و گود، سنگچین شده‌است. برخی عقیده دارند که این شکاف آرامگاه سام پسر نوح است. یک راه رسیدن به قلهٔ این کوه از مسیر دره گنج‌نامه، کیوارستان، میدان میشان و تخت نادر است. در میدان میشان پناهگاه برای استراحت کوهنوردان وجود دارد. راه دیگر دست‌یابی به قله از ضلع جنوبی کوه از شهر سرکان است.

این کوه را در متون پهلوی، «اروند» و در اوستا «ائورونت» درج کرده‌اند. در خصوص وجه‌تسمیه این نام گویند شخصی در آن کوه مدفون است که نام او «اروند» بوده است و کوه نیز به همین نام نامگذاری کرده‌اند.

photo_2017-08-06_10-45-22

روستای وهنان

روستایی است با ۱۴۸۶ نفر جمعیت که در فاصله ۲۳ کیلومتری از مرکز شهرستان بهار واقع گردیده و ما بین کوههای کرکس و یکی از قلل الوند به نام ارسلان کوه اسیر است، این روستا از نادر روستاهایی است که هنوز شکل روستا دارد و با وجود استقبال سایر روستاهای همجوار از وام روستایی و تغییر نا خوشایند ظاهر خانه های روستایی، این روستا تا حدود زیادی از این گزند به دور مانده است، شغل اصلی روستاییان باغداری است:گردو، آلو از میوه های اصلی تولیدی این روستاست. در کنار باغداری و کشاورزی جزئی روستا دامداری نیز وجود دارد، این را از فضولات داخل کوچه ها می شه فهمید.همزیستی انسان و طبیعت تا بدانجاست که پی ساختمان را بر روی سنگی نهاده اند که بیشتر حجم سنگ داخل کوچه است.بر خلاف بیشتر روستاهای اطراف که دهیاری توانسته است جایگاه خود در مدیریت روستا را تا حدود زیادی تثبیت کند، روستای مذکور به شیوه سنتی مدیریت میشود و در کنار آن نیم نگاهی هم به دهیاری دارند. کوچه های باریک و پلکانی و خانه هایی که تا نیمه از سنگ و ملات گل ساخته شده و بالاتر را با خشت خام ساخته اند.

در ختان کهنسال گردو با بیش از دویست سال عمر نشان از قدمت روستا نیز دارند، زنان روستا در باغداری و برداشت محصول نقش اساسی دارند.

photo_2017-08-06_10-58-14

مسیردسترسی به روستای وهنان

جاده قزوین به همدان،جاده کرمانشاه،تابلوی روستای وهنان( کنارجاده معلوم است)،دوربرگردان را دورزده بسمت همدان،تابلووهنان،جاده آسفالته راادامه داده،نرسیده به وهنان سمت چپ وارد جاده خاکی نسبتا خوبی شده(ترددبا سواری درفصول غیربارندگی میسراست)،چادرهای عشایر.

                                                                                 گزارش صعود

روزاول

پنج شنبه با یکدستگاه مینی بوس باتفاق۱۰نفرازمیدان میرعماد بسمت همدان حرکت کرده.بارسیدن به اول مسیرکه محل چادرعشایربود،باخوردن صبحانه ،درهوای نسبتا گرم بسمت قله حرکت کردیم.البته درفصول بارندگی جاده خاکی قابل ترددنیست.وبایستی با پای پیاده حدود۵کیلومترراطی کرد.حرکت بسمت شرق درجاده نیسان روبود.جاده که تمام شد،وارد پاکوبی شدیم که تقریبا مشخص بود.دربعضی جاها بعلت سنگلاخی بودن پاکوب کم رنگ میشد،که با مقداری توجه دوباره درپاکوب قرارمیگرفتیم.پاکوب بسمت راست(جنوب)پیچ میخورد وداخل یک شیارقرارمیگرفتیم.مقداری که مسافت طی شد،درسمت چپ دره ای بود که باوارد شدن به دره و ارتفاع گرفتن به چشمه ای میرسیدیم.البته پاکوب ضعیفی درمسیروجود دارد.ومقداری حرکت دشوارمیشود.که زیاد قابل توجه نبود.با رسیدن به چشمه وبرداشتن آب،ازپاکوب بسیارمشخصی به جانپناه فلزی قله میرسیم.

درصورت ادامه دره بصورت مستقیم ازپاکوب مشخصی مستقیم به جانپناه میرسیم.درصورت نیاز به آب باید حدود۱۰دقیقه زمان برای رسیدن به چشمه صرف کرد.

photo_2017-08-06_10-48-38

جانپناه قزل

در فاصله قله قزل ارسلان و قله دائم برف و در نزدیکی گردنه، روی یال یک جانپناه ساخته شده‌است که به آن جانپناه قزل می‌گویند. این جانپناه حدود ۲۰ متر زیر بنا دارد و فلزی است و به همین دلیل برای صعودهای زمستانی قابل استفاده می‌باشد. ساخت این جانپناه در سال ۱۳۸۶ و پیگیری امور آن توسط آقای محمد اطلسی و خانم ایزدی صورت گرفته‌است و هیئت کوهنوردی وقت هم از نظر اداری همکاری نموده‌است همچنین تعدادی از کوهنوردان همدان منجمله شادروان خلیل عبد نیکویی در ساخت آن کمک کرده‌اند.

درجانپناه استراحت کوتاهی کرده وکولها را درجانپناه گذشته وبسمت قله حرکت کردیم.امنیت منطقه خوب بود وازبابت وسائل خیالمان راحت بود.بسمت شمال که بایستیم، قله قزل ارسلان درسمت چپ(غرب)وقله دائم برف درسمت راست(شرق)قابل رویت است.درپاکوب معلومی بسمت قله سنگی قزل ارسلان حرکت کرده ازکنارسنگها گذشته وبا دورزدن گرده سنگی، روبروبه نقطه ای میرسیم که باید دست به سنگ شد.اول مسیرتوسط فلشهای سفیدی که برروی سنگها علامت گذاری شده مشخص است.که باکمی توجه میتوان فلشها را رویت کرد.

 

photo_2017-08-06_10-49-10

تیم خوبی توسط سرپرست برنامه انتخاب شده بود،وافرادی که دست به سنگ ضعیفترداشتند دربین نفرات ماهرترقرارگرفتند وبا یک کار گروهی خوب بدون کوچکترین مشکل برروی قله زیبای قزل ارسلان قرارگرفتیم.ازروی قله،قلل دائم برف،کلاغ لان،الوند،یخچال،کرکسین،ودردور دستهاقلل کوه پراومشاهده میشد.عکس قله را گرفته وبا احتیاط کامل بسمت جانپناه برگشته وشادمان ومسرورازصعودقله.

قله رامیتوان ازروی گرده سنگی از ابتدا مسیرصعودکرد.ولی وجود پرتگاه ونبودن حمایت،تیم فنی وآشنا به اصول سنگنوردی احتیاج دارد.(دونفرازدوستان ازاین مسیرقله راصعودکردند).

وقت زیادی برای استراحت داشتیم.بعدازخوردن شام آماده خوابیدن شده،که فردائی سخت درانتظارمان بود.

photo_2017-08-06_10-46-00

روزدوم

بعدازبیدارشدن وخوردن صبحانه ازچشمه آب برداشته( چون تا پناهگاه کلاغ لان آب نداشتیم)،جانپناه را تمیزکرده ودرتاریکی هوا بسمت قله دائم برف حرکت کردیم.پاکوب مشخصی بسمت قله معلوم است.با روشن شدن هوا مسیریابی بهترشد.وقتی به قله رسیدیم خورشید بصورت کامل طلوع کرده بود.عکس قله را گرفته وبسمت قله کلاغ لان،بطرف شرق(روبه آفتاب)واردمسیرریزشی بین دو قله شدیم.مسیرازسمت راست سنگهای مقابل بود.نبودن پاکوب،ریزشی بودن،دربعضی جاها سنگلاخی،وپرتگاه،مقداری مسیررا خطرناک کرده بود.بااحتیاط کامل از این قسمت عبورکرده،کوه روبرو را ازسمت چپ تراورس کرده وبا مقداری ارتفاع کم کردن درپاکوبی قرارگرفتیم که به گردنه ای کوچک میرسید.ازدو مسیرمیتوان به کلاغ لان رسید.

۱-ازیال روبروی گردنه ،ارتفاع گرفته وبا درگیرشدن با تیغه ها مستقیما به قله رسید.

۲-پاکوب راادامه داده وازپائین تیغه ها بدون درگیری به زیردیواره قله رسیده وبا ارتفاع گرفتن به قله رسید.

photo_2017-08-06_11-04-19

طبق صلاح دید سرپرست و مربی گروه مسیرشماره۲انتخاب شدوبطرف قله حرکت کردیم.به نزدیکی دیواره که رسیدیم بسمت راست رفته وشیب تندی را بالا رفته تا به پائین قله رسیدیم.کولها رازمین گذاشته وبا مقداری توجه مسیرصعودرا که تماما دست به سنگ است وباید با احتیاط کامل طی شود را پیدا کرده وبرروی قله قرارگرفتیم.روی قله جای کمی برای ایستادن است.واحتمال پرت شدن زیاد است.عکس قله را گرفته با احتیاط وحمایت بیشتری تیم بسمت پائین حرکت کرد.بسمت پناهگاه خوب قله که کاملا معلوم بودحرکت کردیم.کمی پائنترچشمه آب خوبی هست.طبق تصمیم سرپرست،بدون استراحت بسمت قله الوند براه افتادیم.پاکوب مشخصی درسمت چپ وکمی پایئنتروجودداشت.که ازبالای جهنم(دوزخ)دره عبورمیکرد.این پاکوب مستقیما به دشت میشان میرسید.کمی بالاترازپاکوب میله های وجودداشت که با سیم بکسل بیکدیگروصل بودند.درصعودهای زمستانی این میلها درمسیریابی بسیارمفیداست.ازآنجا که قصد صعود قله الوند را داشتیم پاکوب سمت راست انتخاب شدوبطرف قله حرکت کردیم.بعلت سنگلاخی بودن مسیروپاکوبهای فرعی،مقداری پیدا کردن راه اصلی مشکل است.اگرکلا متمایل به راست حرکت کنیم،به پاکوب اصلی قله که ازدشت میشان می آید میرسیم.کولها را زمین گذاشته ودست به سنگ شده تا به طناب ثابتی میرسیم.با کمک گرفتن ازطناب برروی قله قرارگرفتیم.

photo_2017-08-06_10-59-00

بعلت صعودهای متعدد سنگها مقداری لیزبود وبایستی احتیاط بیشتری میکردیم.روی قله چندین گارگاه وجودداشت اگرطناب وابزارفرودداشتیم، با بستن رول میتوانستیم با طناب وابزارحمایت فرود را انجام دهیم.مثل قله های قبلی عکس قله وبرگشت با احتیاط.درپاکوب که قراربگیری دشت میشان معلوم است.آهسته بسمت پائین سرازیرشده وبا رسیدن به کنارچشمه درتخت نادر ناهار خورده وبطرف پناهگاه درپاکوب مشخصی حرکت کرده وادامه مسیردرپاکوب وبا عبوراز زیر تله کابین به گنجنامه وانتهای برنامه.

زمان بندی برنامه

حرکت ازقزوین                   ۴٫۰۰

روستای وهنان                 ۱۰٫۰۰            ارتفاع۲۴۶۰متر

چشمه                          ۱۲٫۰۰            ارتفاع۳۱۸۰متر

جانپناه                          ۱۲٫۲۰             ارتفاع۳۱۰۰متر

قزل ارسلان                    ۱۴٫۱۰             ارتفاع۳۳۵۰متر

حرکت روزدوم                   ۵٫۴۵

دائم برف                        ۷٫۰۰              ارتفاع۳۴۶۰متر

کلاغ لان                       ۱۱٫۳۰              ارتفاع۳۳۶۰متر

الوند                           ۱۳٫۳۰               ارتفاع۳۳۶۰

چشمه تخت نادر           ۱۵٫۰۰               ارتفاع۳۰۰۰متر

انتهای برنامه گنجنامه     ۱۸٫۰۰               ارتفاع۲۲۳۰متر

سرپرست:آزاده قائمی

سرپرست:آزاده قائمی

                                                              همیشه کوهنوردباشید.باشگاه کوهنوردی کاسپین قزوین

نویسنده:

          

۲۲ دیدگاه

 1. اسپلیت می‌گه:

  خیلی خوب بود ممنون

 2. فوت فتیش می‌گه:

  بسیار عالی ممنونم ازتون

 3. ممنون از اطلاعات خوبتون

 4. هواساز می‌گه:

  متشکر از سایت خوبتون

 5. کولر اجنرال می‌گه:

  ممنون خوب و مفید بود

 6. آسمان مجازی می‌گه:

  سلام
  ممنون مقاله خیلی خوبی بود

 7. قالب وردپرس می‌گه:

  مقاله خیلی خوبی بود
  دستتون درد نکنه

 8. سلام ممنونم . از مناطق کوهستانی سردشت هم دیدن کنید

 9. بسیار جالب بود ممنون

 10. سایت زیبا و پر باری دارید تبریک میگم

 11. ترجمه مقاله می‌گه:

  انشالله بتونین همه قله های ایران و اورست رو فتح کنین

 12. متشکر از سایت خوبتون و مفیدتون

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>
ارسال