گزارش صعودقله خراسانکوه

صعودقله خراسانکوه

سرپرست:آقای محمدرضاکبابیان

زمان اجرا:تیر۹۶

                                                                          صعود قله خراسانکوه

نفرات شرکت کننده

خانمها:آزاده قائمی،زهرامحمدی گرمارودی،مژگان داودی،فاطمه فدائی،عاطفه ولیئی.

photo_2017-07-17_09-09-30

آقایان:علی ساربان،علی کرمانی،حمیدکیائی،ایرج الموتیان.

photo_2017-07-17_09-10-11

معرفی قله

خوراسان کوه به معنای طلوع خورشید ،در غرب البرزمرکزی این قله در  ارتفاع ۳۱۵۰ متر واقع شده است که مرز بین ساوجبلاغ وطالقان می باشد که منطقه زیبای طالقان و دریاچه آن ازبالای این قله قابل رویت میباشد.

قله خوراسان کوه ازسه نقطه ولیان، طالقان و فشند قابل دستیابی است این قله از سمت غرب به قلعه ارژنگ و قله آسمان کوه واز سمت شرق به قله های گزانایورد،اودل و شاه کرم متصل است.

روستای فشند

پشند یا فشند نام روستایی است در ۷۵ کیلومتری غرب تهران که در شمال هشتگرد واقع شده‌است. این روستا از بزرگ‌ترین روستاهای ایران است. سیب زمینی که در زمان سر جان ملکم وارد ایران شده بود نخستین بار در ایران در این روستا کشت شده است که به دلیل کیفیت، سیب زمینی پشندی زبانزد شده است. قوچ فشندی و زغال سنگ از دیگر دلایل شهرت این روستا هستند. همچنین فشند از نخستین روستاهای ایران بوده است که مدرسه به سبک نوین در آن دایر شده است.

فشنداز سمت غرب با روستای خور واز سمت شرق با روستای آردهه،سیفتارک  ،کوشک زر و سیفستان و از جنوب با یِنگیمام و هشتگرد همسایه‌است. پشند ۲۰۰۰ نفر جمعیت و مساحتی بالغ بر ۹۲۰۰ هکتار دارد.

این روستا به سه ناحیه اصلی تکی، پایین محله (جیر ماله) و بالا محله (جواَر مَاله) تقسیم شده‌است که هر محله شامل مناطق کوچکتر زیادی می‌شود. شامل:تکی، چراخ ماله، راستِ کوچه، انگرماله، هُشتِ کُلَه، کری سر و ملک او دار، خر تیزان و پشت باغ.

اقتصاد مردم روستا بر پایه دامداری و کشاورزی است. دامداری بیشتر توسط گروهی ازجوارمالها صورت می‌گیرد. محصول اصلی باغی پشند، آلبالو، گیلاس و محصولات صحرایی مانند گندم و جو است. یکی از افتخارات پشند آن است که هرگز ارباب نداشته‌است و مردم عادی زمین دار بوده‌اند. در اصطلاح محلی می‌گویند پشند «زر خرید» است. به معنی آن که مردم عادی با دادن زر می‌توانستند زمین‌ها را بخرند.

زبان مردم دهکده تاتی است. این زبان در سراسر کوهستان البرز از طارم و شهرستان رودبار تا شاهرود رواج دارد. اگرچه همه مردم دهکده به زبان تاتی گپ می‌زنند، اما، در بین خود مردم پشند تفاوت‌هایی در واژه‌ها و لهجه در محله‌های مختلف دیده می‌شود. شاید بتوان گفت مردم جواَر مَاله عمومآ به دلیل ارتباط کمتر با شهر نشین‌ها از اصالت بیشتری در گفتار برخوردارند. نمونه‌هایی از واژگان

سابقه سکونت در این روستا به دوران بسیار کهن برمی‌گردد. و همه مردم مردم روستا متفق‌القول بر این باورند که پشند بسیار کهن سال است.

photo_2017-07-17_09-10-54

فشند نیز مانند بسیاری از روستاها و شهرهای ایران مشاهیر و دانشمندان زیادی داشته و دارد. بسیاری از اساتید دانشگاه و متخصصین مشهور هستند که یا زاده و پرورده این روستا هستند و یا اصالت فشندی دارند. در عین حال از مهمتربن چهرهای مانگار پشند می‌توان به افراد زیر اشاره کرد.

– شیخ احمد آل فشندی، رهبر انقلابیون مشروطه خواه قزوین

-موسی کلیم العلما، روحانی فشندی

– جمشید امینی، از شاگـردان کمال‌الملک، مبتکر رشته هنری نگارگری فرش.

– پروفسور ابوالقاسم غفاری، ریاضی دان و فیزیک دان سازمان فضایی ناسا که در محاسبات ریاضی مربوط به حرکت ماهواره‌ها و به ویژه فرود انسان در عملیات آپولو ۱۱بر روی ماه شرکت داشته‌است.

– محمود بهمنی، رییس کل سابق بانک مرکزی

– تیمسار دکتر کیهان خدیو، ابداع کنندهٔ سازمان بهداری در ارتش ایران

– پروفسور سعید ساعدی، از پیشگامان جراحی قلب باز در جهان

– میرزا تقی خان پشندی، از پزشک فارغ التحصبل از دارالفنون

– دکتر لطف ا.. ارمنده یکی از برترین متخصصین اورولوژیست ایران که در حال حاضر ریاست بیمارستان پارسیان را نیز بر عهده دارند.

photo_2017-07-17_09-11-00

مسیردسترسی به فشند

اتوبان قزوین به کرج،خروجی شهرجدیدهشتگرد،بلوارفشند،جاده آسفالته را ادامه داده تا به فشند وانتهای راه ماشین رو میرسیم.

                                                                                 گزارش صعود

بعدازرسیدن به انتهای روستا که آخرآسفالت است،ماشینها را پارک کرده وازپاکوب مشخصی بسمت شمال حرکت کردیم.با کمی ارتفاع کم کردن ازکناررودخانه طی مسیرکرده تا به یک دشت بازرسیدیم که شبیه زمین فوتبال بود.درسمت چپ وراست دو دره وجود دارد.سوار،یال میان این دو دره شده ودرپاکوب نسبتا خوبی ارتفاع گرفتیم.بارسیدن کنارسنگها صبحانه خورده ودوباره ادامه مسیرداده.قله درمقابلمان کاملا رویت میشد. درسمت راست وپائین یال گوسفندسرائی معلوم است.برروی یال بصورت مستقیم ادامه مسیرداده تا به قله که با سنگچین مشخص شده بود رسیدیم.عکس قله را گرفته وبعدازخوردن ناهاربسمت پائین برگشتیم.با مشاهده گوسفندسرا ازپاکوب خارج شده وارتفاع کم کرده وبه گوسفندسرا رسیدیم.درکنار گوسفندسرا چشمه آب ودرخت توتی قرارداشت.آب وتوت خورده ووارد دره مقابل شده وبا طی کردن دره به اول یال که صبح ازآنجا درمسیرقله قرارگرفته بودیم ،رسیده وبا اندکی استراحت سوارماشین شده وپایان برنامه دیگر.

سرپرست:محمدرضاکبابیان

سرپرست:محمدرضاکبابیان

زمان بندی برنامه

حرکت ازقزوین         ۶٫۱۵

روستای فشند        ۸٫۰۰       ارتفاع۱۸۵۰متر

قله                      ۱۲٫۰۰     ارتفاع۳۱۰۰متر

انتهای برنامه         ۱۷٫۰۰

مسافت طی شده رفت وبرگشت۱۶کیلومتر

                                                       همیشه کوهنورد باشید.باشگاه کوهنوردی کاسپین قزوین.

 

نویسنده:

          

۲ دیدگاه

  1. M_kbyn می‌گه:

    باتشکرفراوان ازشماآقای الموتیان راجع به زحمت های زیادی که برای ما کشیدی وتجربه های زیادی که طی این مدت ازشمایاد گرفتیم

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>
ارسال