گزارش صعودقله زرین کوه

صعودقله زرین کوه

سرپرست:آقای محمدرضاکبابیان
زمان اجرا:مهرماه۹۶

                                                                           گزارش صعود قله زرین کوه

نفرات شرکت کننده

خانمها:آزاده قائمی،اسکندری،محمدی

photo_2017-10-22_10-29-09

آقایان:حسین کجینه باف،محمدطالقانی،رضاکاشیها،محسن دوستی،اکبرکارگر،محمودمنتظری،حامدکاسه چی،حمیدکیائی،سامان کبابیان،کاکاوند،ایرج الموتیان.

photo_2017-10-22_10-30-00

معرفی قله

قله زرین کوه یکی از قلل انفرادی البرز مرکزی است. این قله با ارتفاع ۳۸۵۰ متر در شمال روستاهای خسروان و آینه ورزان از توابع شهرستان دماوند قرار دارد.

قله زرین کوه را از چهار مسیر می‌توان صعود کرد . سه مسیر از یال‌های جنوبی و یک مسیر از یال شمالی .

۱- شایع‌ترین مسیر صعود به این قله روستای خسروان است که توسط دو یال به یال زیر قله می رسد. یک یال در غرب روستا قرار دارد که شیب تندی دارد و یال دیگری در شرق روستاست که بهترین نشانه برای این یال وجود سه آرامگاه در ابتدای مسیر است.

۲- مسیر روستای آینه ورزان اغلب در زمستان صعود می شود که خطر ریزش بهمن در این مسیر بسیار کم است.

۳- مسیر روستای جابان و سربندان که از یال جنوب شرقی به قله زرین کوه می رسد .

۴- یال شمالی از دریاچه تار صعود می‌شود . این مسیر برای فرود در تابستان بسیار مناسب است.

 

photo_2017-10-22_10-34-18

روستای جابان

جابان (دماوند)، روستایی از توابع بخش مرکزی شهرستان دماوند در استان تهران ایران است.

این روستا در دهستان ابرشیوه قرار دارد و براساس سرشماری مرکز آمار ایران در سال ۱۳۸۵، جمعیت آن ۲٬۵۴۰ نفر (۷۵۷خانوار) بوده‌است.

در ۶۵ کیلومتری تهران، از جاده تهران فیروزکوه قرار گرفته شمال آن کوه زرین کوه و روستاهای سربندان در شرق خسروان در غرب و زان و اوچونک و سرخده در جنوب آن هستند راه اوچونک به مقانک و سرخده به گرم آبسرد از جاده فیروزکوه از این روستا شروع میشود.

مردم بومی به زبان کردی کرمانجی صحبت میکنند.

سرچشمه رودخانه از کوه زرین کوه و دائمی است. این رودخانه روستا را به دومحله صفکانلو و کوچکانلو تقسیم میکند. در شمال صفکانلو تپه ای باستانی به نام تخت شاه وجود دارد که راس آن صاف شده و مملو از سفال است.

روستایی ییلاقی، خوش آب و هواست که در دشت که به هومند معروف است باغهای فراوان با محصول اصلی سیب و هلو و گردو دارد، سیب جابان شهرت جهانی دارد و مقداری از آن صادر میشود.

تخمه ژاپنی یا جابونی؟

شاید برای شما هم پیش آمده باشد که از خود بپرسید چرا به «تخمه ژاپنی» می‌گوییم «تخمه ژاپنی»؛ این در حالیست که برخی پژوهشگران معتقدند نام اصلی این تخمه چیز دیگریست و استفاده از این لفظ تنها بر اثر یک شباهت و اشتباه شنیداری پیش آمده است.

هم‌چنین در منبع دیگری آمده است: « باید دانست که این نوع تخمه در یکی از روستاهای اطراف دماوند«جابان(jâbân)» که همسایه غربی سربندان بوده و ساکنان آن نیز از نژاد کرمانج هستند کشت می‌شود و در واقع نام اصلی آن «تخمه جابانی» است؛ اما تطور زبانی صورت‌گرفته در این واژه و قلب مصوت«آ»(â) به «–‌و»(ô)، آن را به صورت «جابونی» درآورده و پس از آن با تبدیل همخوان «ج»(j) به «ژ»(ž) و «ب»(b) به «پ»(p)- به دلیل نزدیکی واجگاه- به صورت نادرست «ژاپنی» درآمده است.

اما به هر حال ژاپنی یا جابانی، این تخمه جزء پرطرفدارترین اجزای آجیل‌ در ایران است.

photo_2017-10-22_10-29-33

                                                                                  گزارش صعود

جمعه۲۸مهرماه۹۶ باتفاق ۱۵نفرازمیدان میرعمادبسمت جاده فیروزکوه حرکت کردیم.خوشبختانه چون شب حرکت کردیم از ترافیک کسل کننده تهران خبری نبودوبراحتی به روستای جابان رسیدیم.تا مسجدجامع با ماشین رفته ودرتاریکی وهوائی خنک ازکناررودخانه بسمت شمال حرکت کردیم.ازروستا که خارج شدیم مسیرمان ازپاکوب مشخصی ازکناررودخانه ادامه پیداکرد.ازکنارکانیکسی که نشانه خوبی برای درست بودن مسیراست،عبورکرده ودرشیب ملایمی ارتفاع گرفتیم.بعدازخوردن صبحانه در کناررودخانه ادامه مسیرداده تا به یک دوراهی رسیدیم.مسیرروبرو داخل دره ای میشد،که برای برگشت مناسب بود.درسمت چپ یالی با شیب تند دیده میشدکه دارای پاکوبی مشخص با زیگزاکهای خوبی بود.به آرامی وبا استراحتهای مناسب یال را طی کرده وبسمت چپ ادامه مسیردادیم.ازاینجا قله اصلی وخط الراس دو برارمشخص بود.بعدازعبورازقله فرعی شیب خفته بین دو قله را براحتی طی کرده ودرهوائی نه چندان سرد بروری قله که بوسیله تابلوئی مشخص شده بودقرارگرفتیم.

البته قله برف گرفته دماوندچشمنوازچشمانمان بودوخستگی صعودراازتنمان بیرون برد.همچنین دریاچه زیبای تارنیزمشاهده میشد.اززیبائیهای دیگرقله،دیواره پشت قله قابل ذکراست.عکس قله را گرفته وبرگشیتیم.

photo_2017-10-22_10-40-33

برای تنوع در برنامه تصمیم گرفته شد که ازمسیردیگری بسمت پائین حرکت کنیم.بطرف قله فرعی که درروبرویمان قرارداشت نرفتیم.وازهمان جا بصورت تراورسی بسمت دره سمت چپ ارتفاع کم کردیم.مسیردارای شن اسکی تقریبا مناسبی بودکه فرود را راحتر میکرد.ولی بایستی مواظب سنگهای که احتمالا اززیر پا درمیرفت باشیم.نزدیک به هم به دره رسیدیم.ناهاررا خورده وبعداز طی کردن مقدارکمی مسافت به سر چشمه خوبی رسیدیم که آب آن وارد تنگه زیبائی میشده که آبشاری هم درآن قرارداشت.

photo_2017-10-22_10-30-34

 

ازکنارآبشارعبورکرده وبا طی کردن دره ،به پایئن یالی رسیدیم که محل صعودمان بود.بخاطرکمی وقت سریع داخل پاکوب قرارگرفتیم.ویکساعت ازکناررودخانه در تاریکی هوا مسیر را ادامه داده تا به روستا رسیدیم.وپایان برنامه ای دیگر.

مسیردسترسی به روستای جابان

اتوبان قزوین به تهران،بزرگراه همت،بزرگراه زین الدین،جاده فیروزکوه،شهردماوند،بعدازآبسرد،تابلوی جابان مشاهده میشود.مسیرراادامه داده،با دیدن تابلوسرخه ده درسمت راست، وارد جاده فرعی شده،دورزده واززیرگذرجاده فیروزکوه عبورکرده ،مستقیم به روستای جابان ومسجدجامع میرسید.

photo_2017-10-22_10-34-33

زمان بندی برنامه

حرکت ازقزوین                    ۱٫۳۰

روستای جابان                   ۵٫۰۰                ارتفاع۲۲۷۰متر

حرکت                             ۵٫۳۰

قله فرعی                        ۱۲٫۳۰             ارتفاع۳۷۵۰متر

زرین کوه                         ۱۳٫۱۵              ارتفاع۳۸۵۰متر

چشمه وآبشار                  ۱۷٫۰۰              ارتفاع۲۸۵۰متر

انتهای برنامه                   ۱۹٫۰۰

سرپرست:محمدرضاکبابیان

سرپرست:محمدرضاکبابیان

                                                                   همیشه کوهنوردباشید.باشگاه کوهنوردی کاسپین قزوین.

 

نویسنده:

          

یک دیدگاه

  1. رضا كاشي ها می‌گه:

    سلام – اوقات به کام
    با تشکر از سرپرست برنامه آقای کبابیان و کلیه دست اندرکاران باشگاه کاسپین
    برنامه خوبی بود
    رضا کاشی ها

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>
ارسال