گزارش صعودقله علم کوه ازسیاه سنگها

صعودعلم کوه ازسیاه سنگها

سرپرست:ایرج الموتیان

زمان اجرا:شهریور۹۶

 

                                                        َگزارش صعود قله علم کوه از سیاه سنگها

نفرات شرکت کننده

خانمها:فاطمه قاضی،آزاده قائمی،زهرامحمدی گرمارودی.

photo_2017-09-16_09-45-59

آقایان:ابوالفضل میجوجی،اکبرکارگر،حمیدکیائی،محمدرضا وسامان کبابیان،

photo_2017-09-15_10-21-36

معرفی قله

علم‌کوه نام کوهی با ارتفاع قله ۴۸۵۰ متر است که در منطقهٔ تخت سلیمان در استان مازندران واقع شده‌است. قلّهٔ علم کوه پس از دماوند دومین قلهٔ مرتفع ایران به شمار می‌رود. بیشتر شهرت این قله به خاطر دیواره‌ایست که در دامنهٔ شمالی آن واقع است و دارای فنّی‌ترین و سخت‌ترین مسیرهای سنگ‌نوردی و دیواره‌نوردی در ایران است. این دیواره در ایران، جایگاهی مانند کی۲ در جهان را داراست.

photo_2017-09-15_10-21-09

مسیرهای صعود

با توجه به ارتباط علم کوه با کوه‌های اطراف و وجود دیواره و گرده، برای رسیدن به آن راه‌های بسیاری وجود دارد. مسیرهای رایج صعود به علم کوه را می‌توان به دو مسیر کوهپیمایی جنوبی، یک مسیر کوهنوردی شمالی و یک مسیر دیواره‌نوردی تقسیم‌بندی کرد.

مسیر جبهه جنوبی؛ مسیر کوهپیمایی که از رودبارک آغاز می‌شود و با گذز از ونداربن، تنگ گلو و حصار چال از سمت جنوبی به قله علم‌کوه می‌رسد، ساده‌ترین مسیر صعود به قله است؛ که معمولاً با شبمانی در دشت حصارچال همراه است.

مسیر جبهه شمالی؛ مسیر کوهپیمایی شمالی هم از رودبارک آغاز می‌شود و با گذز از ونداربن، جانپناه سرچال، علمچال و گردنه سیاسنگ از سمت شرق به قله علم‌کوه می‌رسد. این مسیر به عنوان یکی از سخت‌ترین مسیرهای کوهپیمایی در ایران محسوب می‌شود و غالباً با یک شبمانی در جانپناه سرچال همراه است.

مسیر گرده آلمان‌ها؛ مسیر کوهنوردی که از رودبارک آغاز می‌شود و با گذز از ونداربن، جانپناه سرچال، علمچال و گرده آلمان‌ها دقیقاً از سمت شمال به قله علم‌کوه می‌رسد. این مسیر از لحاظ زمانی کوتاه‌تر از مسیر سیاسنگ است ولی نیازمند ابزار فنی می‌باشد و مانند آن، غالباً با یک شبمانی در جانپناه سرچال همراه است.

مسیر دیواره شمالی؛ مسیر دیواره‌نوردی هم از رودبارک آغاز می‌شود و با گذز از ونداربن، جانپناه سرچال، علم‌چال و دیواره شمالی به قله می‌رسد که با توجه به تعدد مسیرهای دیواره علم صعود متفاوتی خواهد بود.

مسیردسترسی به وندربن

اتوبان قزوین،کرج/خروجی چالوس/مرزن آباد/کلاردشت/رودبارک/۱۰کیلومترجاده خاکی نه چندان مناسب/قرارگاه وندربن.

photo_2017-09-15_10-23-08

                                                                          گزارش صعود

روزاول

طبق برنامه تدوین شده باشگاه قراربود این برنامه به سرپرستی  احمد آقا میجوجی اجراشود.ولی بعلت آسیب دیدگی ایشان با تغییرسرپرستی برنامه اجرائی شد.

حرکت ازمیدان میرعماد با یکدستگاه مینی بوس بطرف جاده چالوس وقرارگاه وندربن آغازشد.درقرارگاه با تیم سه نفردوچرخه سوارکه ازاعضای باشگاه بودند وقصد صعودقله با دوچرخه راداشتند،دیدن کرده وآرزوی موفقیت برایشان کرده .یک تیم دو نفره نیزازحصارچال بسمت تنگه گلوحرکت کردند.

در انتهای بخش رودبارک ،قرارگاه فدراسیون کوهنوردی رودبارک با تمامی امکانات رفاهی قرار دارد. بسیاری از کوهنوردان وارد قرارگاه فدراسیون رودبارک می شوند. در اینجا پارکینگ ماشین ، سرویس بهداشتی ، بوفه ، فروشگاهی کوچکی برای تهیه لوازم کوهنوردی و اتاق برای خواب و استراحت وجود دارد. البته با توجه به فصل صعود قرار گاه رودبارک ممکن است شلوغ باشد و یا ظرفیت پارکینگ و اتاق هایش تکمیل باشد که بایستی از قبل از طریق تماس هماهنگی های لازم را انجام داد.

بارسیدن به قرارگاه وجمع وجورکردن وسائل ازکنارقرارگاه وارد جاده نیسان رو شدیم.ازکناررودخانه ،ادامه مسیرداده تا به گوسفندسرای بریررسیدیم.

بارسیدن به گوسفندسرا ازروی پلی که برروی رودخانه زده شده بود،عبورکرده ودرپاکوب مشخصی باشیب ملایم حرکتمان ادامه پیداکرد.مقداری که درپاکوب رفتیم به پل دوم رسیدیم.دراینجا دو راهی کلجاران وسرچال است.که بوسیله تابلوئی مشخص شده بود

photo_2017-09-16_09-32-06

.بسمت سرچال ادامه مسیرداده.دربعضی جاها شیب مقداری تند میشد.درسمت چپمان صدای رودخانه به گوش میرسید.کولهای سنگین وبیخوابی دیشب مقداری اذیت کننده بود.ولی شوق صعود علم کوه از این مسیر،تحمل سختیها را برایمان امکان پذیر کرده بود.ازکنارسنگ کشتی عبورکرده،به محلی با شیب تند رسیدیم که معروف به لیزانک(لیزونک)است.با عبورازاین شیب تند،پناهگاه سرچال مشاهده شد.بعدازرسیدن به پناهگاه خلوت سرچال،دریکی ازاتاقها جا گرفتیم وآماده استراحت وهم هوائی شدیم.

photo_2017-09-15_10-19-41

پناهگاه سرچال

پناهگاه سرچال در دامنه قله‏ سیاه‏گوک و در ارتفاع ۳۷۲۰ متری از سطح دریای آزاد واقع شده است. در سال ۱۳۴۲ شرکت ملی نفت ایران، اقدام به ساخت یک ساختمان چوبی، در محل فعلی پناهگاه می‏کند. در سال ۱۳۵۱ فدراسیون کوه‏نوردی ایران با تخریب ساختمان چوبی اقدام به ساخت پناهگاهی جدید می‏نماید. سال‏ها بعد در سال ۱۳۷۸ نیز، به همت فدراسیون کوه‏نوردی ساختمانی در کنار ساختمان قدیمی به آن اضافه می‏شود تا مشکل کمبود جا برای مراجعه کنندگان بر طرف گردد.پناهگاه دارای چنداتاق با تختهای دو طبقه است.که گنجایش حدود۴۰نفررادارد.چشمه آبی درکنارپناهگاه است.آب آن کم بودولی قابل قبول.سرویس بهداشتی نه چندان تمیزنیزوجود دارد.همچنین دارای برق خورشیدی که خوشبختانه سالم بود..

photo_2017-09-15_10-23-35

وقت زیادی برای کسب انرژی واستراحت داشتیم.دیواره با شکوه علم کوه ازدوررویت میشد.بسمت دیواره که بایستی در سمت چپ قله سیاه کمان،درسمت چپ دیواره، سیاه سنگها،درسمت راست دیواره، گرده آلمانها، ودرسمت راست ،قله تخت سلیمان چشمنوازی میکرد.آماده خوابیدن شدیم که خبردارشدیم دونفرازبروجرد قصد صعودقله ازگرده را داشتند،که یکی ازآنها دچارشکستگی لگن شده بود.وتیم امدادنجات برای امدادرسانی به کمکشان رفته بودند.آرزوی سلامتی برایشان کرده وآماده خوابیدن شدیم،که فردائی سخت ونفسگیردرانتظارمان بود.

photo_2017-09-15_10-22-11

روزدوم

بعدازبیداری وخوردن صبحانه کولها را داخل پناهگاه گذاشته وبا کوله یکروزه در تاریکی ومه بسمت سیاه سنگها براه افتادیم.پاکوب بسیارمشخصی وجود دارد.که بعدازمدتی به پاکوب سنگلاخی تبدیل شد.مقداری بخاطرسنگلاخی بودن وتاریکی ومه مسیریابی سخت بود.ولی با کمی دقت ودیدن سنگ چینهای متعدد در مسیرداخل پاکوب قرارمیگرفتیم.با روشن شدن هوا به اول شن اسکی رسیدیم.شاید سخترین قسمت صعودمان همین قسمت باشد.البته مسیردرست را انتخاب کردن در این قسمت بسیارمهم است.زیرا شیب بسیارتند،وشن اسکی صعود را مشکل میکند.واگرمسیردرست هم انتخاب نشود،انرژی بسیارزیادی را ازبین میبرد.مقداری که شن اسکی را تحمل کنیم به سنگهای میرسیم که درصعود فوق العاده موثراست.دست به سنگ شدیم.ولی سنگها یخ زده بودوتحملش مقداری سخت.ولی ازدرگیری با شن اسکی بسیاربهتربود.ازسنگها که خلاص شدیم،یک گرده سنگی درمقابلمان وجود دارد.که هم میتوان ازسمت راست وهم ازسمت چپ صعود را ادامه داد.مسیرسمت چپ کمی طولانی تراست.مسیرسمت راست که تقریبا میانبربود را انتخاب کرده وازکنار سنگها وبا کمک سنگ بسمت گردنه چالون ادامه مسیردادیم.درسمت راستمان کمی آنطرفتر،شن اسکی سبزرنگی وجود دارد که به پاکوبی منتهی میشد.که این مسیربرای فرودبود.برروی گردنه که قرارگرفتیم،

photo_2017-09-15_10-18-58

مقداری استراحت کرده وارد سیاه سنگها شدیم.برای اینکه درانرژی ووقت گروه صرفه جوئی شود،یکی از اعضاء گروه پیشگام شد،تا بهترین مسیرانتخاب شود.خوشبختانه شیوه خوبی بود.وگروه با کمترین خطا در مسیریابی به حرکت خود ادامه دادتا به سیم بکسلها رسیدیم.سیم بکسلهای تازه ای نصب شده بود وصعود را بسیارمطمئن وایمن میکرد.البته کاملا نباید به سیم بکسلها متکی شد.درآرامش وسکوت خوبی از سیاه سنگها عبورکرده ودرکنارجانپناه سیاه سنگها استراحت کرده ودرپاکوب مشخصی، از پائین شاخکهای شرقی و غربی علم کوه عبورکرده تا به پاکوبی که ازمسیرحصارچال می آید رسیدیم.البته مسیریابی دراین قسمت به دقت بیشتری نیازداردو ازسنگ چینهای مسیرمیتوان بخوبی استفاده کرد.بصورت کاملا اتفاقی با تیم دونفره، که ازحصارچال صعودمیکردند،برخوردکرده وهمگی درهوای بسیارخوب برروی قله قرارگرفتیم.

photo_2017-09-15_10-20-11

عکس قله را گرفته وچون مسیربرگشتمان طولانی بود،بدون فوت وقت راه برگشت را پیش گرفتیم.به دوراهی سیاه سنگها وحصارچال،رسیده وداخل مسیرسیاه سنگها شدیم.البته کنارپاکوب،شن اسکی،زردرنگی قرارداردکه میتوان ازآن برای فروداستفاده کرد.ولی باید به ریزش سنگها توجه کرده ونزدیک بهم حرکت کنیم.به کنارجانپناه سیاه سنگها رسیده وبا خوردن ناهارسبکی داخل سیاه سنگها شده وبا همان روش صعود،مسیرطی شد.البته درقسمت فرودازسیم بکسلها،استفاده بیشتری ازآنها شد.

photo_2017-09-16_09-45-49

قبل ازرسیدن به گردنه یک دوراهی مشاهده میشود،که دوراهی سمت چپ(درهنگام فرود)به شن اسکی سبزرنگ میرسد،که بسیارمناسب برای فرود میباشد.البته قانون حرکت در شن اسکی بایدرعایت شود.(حرکت نزدیک بهم).شن اسکی که تمام شد،واردیخچال شده .با عبورازیخچال به علم چال رسیدیم.یخچال درآن قسمت ازروزیخ نزده بود،وبراحتی ازآن عبورکردیم.درصورت یخ زدن احتیاج به کرامپون داشت.خستگی زیادی را گروه احساس میکرد،ولی سرمست ازصعودی موفق،تحمل خستگی راآسان میکرد.بارسیدن به پناهگاه سرچال،مقداری استراحت کرده شامی خورده وهمگی بخواب رفتیم.

photo_2017-09-16_09-32-16

روزسوم

ازخواب که بیدارشدیم،خستگی دیشب به مقدارزیادی ازتنمان درآمده بود.با خوردن صبحانه وبستن کولها،بسمت قرارگاه حرکت کردیم.بعدازرسیدن به قرارگاه با تیم دوچرخه سوارکه صعودموفق داشتنددیدن کرده وتبریک صعود.بازهم بطورهمزمان با تیم دونفره به قرارگاه رسیدیم.سوارماشین شده درکلاردشت ناهار خورده وخوشبختانه ترافیک جاده چالوس شروع نشده بود،ومشکلی هم ازنظرجاده ای نداشتیم.وپایان یک برنامه خوب در کنارهمنوردان بسیارخوب کاسپین.

درانتها ذکرچند نکته را لازم میدانیم:

۱-تقدیروتشکرفراوان ازمدیریت باشگاه که زمینه چنین صعودهای رابرایمان فراهم میکنند.

۲-تقدیروتشکرفراوان ازمربی ارزشمندمان احمدآقا میجوجی که راهنماییهای قبل ازصعودشان،کمک شایانی برایمان بود.

۳-تقدیرو تشکرفراوان ازسرکارخانم آزاده قائمی که درحین صعود،کمک موثری برای گروه بودند.

۴-تقدیروتشکرفراوان ازآقای اکبرکارگر،که با علاقه ستودنی در ثبت این لحظات یاریمان کردند.

۵-تقدیروتشکرفراوان ازتک تک گروه که با همکاری وصبوری برنامه خوبی را به انجام رساندند.

زمان بندی برنامه

حرکت ازقزوین                           ۲۳٫۰۰

قرارگاه وندربن                            ۶٫۰۰              ارتفاع۲۲۳۰متر

حرکت ازقرارگاه                          ۷٫۰۰

پناهگاه سرچال                        ۱۳٫۳۰              ارتفاع۳۷۲۰متر

روزدوم

حرکت                                     ۴٫۳۰

گردنه چالون                             ۸٫۳۰               ارتفاع۴۴۳۰متر

جانپناه سیاه سنگها                  ۱۰٫۳۰              ارتفاع۴۵۶۰متر

علم کوه                                 ۱۲٫۴۰              ارتفاع۴۸۵۰متر

پناهگاه سرچال                        ۱۹٫۰۰

روزسوم

حرکت                                   ۷٫۳۰

قرارگاه                                 ۱۱٫۰۰

سرپرست:ایرج الموتیان

سرپرست:ایرج الموتیان

                                                    همیشه کوهنورد باشید.باشگاه کوهنوردی کاسپین قزوین.

 

نویسنده:

          

۲ دیدگاه

  1. احمد میجوجی می‌گه:

    باز هم کاری نو و متفاوت در کارنامه باشگاه رقم خورد .درود بر تک تک این عزیزان مخصوصآ ایرج دوست داشتین.

  2. akbar kargar می‌گه:

    از زحمات وصبوری مرد بی ادعا اقای ایرج الموتیان سپاس گذارم

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>
ارسال