گزارش صعود به قله سیالان

مشخصات برنامه :

ارتفاع قلّه : ۴۱۸۵ متر

مبدأ : روستای هنیز، الموت،  قزوین-  ارتفاع ۲۲۲۵

مقصد : روستای عسل محله، دره دو هزار، تنکابن-  ارتفاع ۱۲۲۰

 کل مسیر از روستای هنیز تا عسل محله ۳۴ کیلومتر می باشد که ۱۴ کیلومتر مربوط به مسیر جنوبی و ۲۰ کیلومتر مربوط به مسیر شمالی ست. (ارتفاع هنیز حدود ۱۰۰۰ متر بالاتر از عسل محله است . شیب قسمت شمالی بسیار بیشتر از مسیر جنوبی می باشد)

تاریخ اجرای برنامه : ۱۶و۱۵و۱۴ تیر ۱۳۹۱

تعداد نفرات : ۳۶ نفر (۷ نفر خانم و ۲۹ نفر ﺁقا)

سرپرست برنامه : ﺁقای ضیاء میرسلامی

 

کوه ها وسیله اند، 
انسانیت نهایت است.
هدف رسیدن به اوج قله ها نیست
بلکه ارتقای انسانیت است.

مقدمه :

قله مرتفع سیالان با ارتفاع ۴۱۸۵ متر قسمتی از سلسله جبال در ناحیه کوهستانی البرز غربی می باشد که در مرز بین دره ی الموت و دره ی دوهزار واقع شده است. این قله از جنوب به دره الموت ,از شرق به قلل تخت سلیمان, از غرب به قله خشچال و از شمال به دره و رودخانه دو هزار متصل می باشد.

 شمال قله سیالان عمدتا پوشیده از جنگل است و برخلاف  ناحیه جنوبی آن کاملا کوهستانی می باشد و مسیر جنوبی از روستای هنیز و دره الموت است که مسیر صعود ما می باشد. . هنیز در دامنه غربی رود آتان حدود ۲۰۰ متر بالاتر از کف دره قرار دارد. مسیر شمالی که مسیر فرود گروه ما می باشد به طرف جاده دو هزار و روستای عسل محله که رو به غرب قرار دارد می باشد.

سیالان مرز استان قزوین و مشخصا دره الموت با استان مازندران و شهر تنکابن است.
صعود به سیالان بیش از یک قله ۴۲۰۰ متری عادی انرژی بر خواهد بود به ویژه اگر دامنه های شمالی جهت صعود انتخاب شوند. زیرا مسیر شمالی طولانی تر از مسیر جنوبی است و از ارتفاع پایین تری هم آغاز می شود.
گزارش صعود :

چهارشنبه ۱۴ تیر ۱۳۹۱

طبق تقویم سه ماهه دوم سال گروه کاسپین روز چهارشنبه ۱۴ تیر ماه صبح ساعت ۶:۰۰ کنار میدان میرعماد جمع می شویم و بعد از قرار گرفتن کوله ها و افراد در سه دستگاه مینی بوس با ۴۰ دقیقه تاخیر  به سمت جاده الموت حرکت می کنیم. قرار می شود که دو نفر دیگر از همنوردان با یک ماشین سواری در میانه مسیر صعود  به گروه بپیوندند.

در شرق میدان مینودر, تابلوی الموت به چشم می خورد که ما هم به همان سمت می رویم .دراین نقطه تا شهر معلم کلایه ۸۰ کیلومتر  راه در پیش داریم.در جاده ی پر پیچ و خم الموت ناگهان دره ای مملو از ابرهای متراکم به زیبایی چشم گیر در برابرمان پدیدار می گردد.

ساعت ۹:۱۰ به معلم کلایه می رسیم و بعد از عبور از ﺁن و گذشتن از شهرک الموت به دوراهی (لامان)  قلعه حسن صباح – گرمارود  می رسیم که گرما رود مسیر مورد نظر ما است و بعد از مدتی دوباره یک دوراهی سر راهمان است که باید به سمت چپ یعنی روستای آتان برویم . از این جا تا دوراهی بعدی که باید به سمت راست یعنی روستای هنیز رفته ۱۷ کیلومتر جاده فرعی را طی می کنیم. در این جاده قله سیالان از دوردست قابل رویت است. ساعت ۱۰:۲۰ به روستای هنیز می رسیم. دو مینی بوس دیگر با اندکی تاخیر وارد روستا می شوند و پس از صحبت های سرپرست برنامه ساعت ۱۱:۱۰ ﺁماده حرکت می شویم.

هنیز روستای مبدآ صعود از یال جنوبی به قله سیالان است. شروع حرکت و خروج از روستا رو به  پایین و از سمت شمال شرق و از پشت مسجد انجام می شود و باید از کنار  باغات گیلاس،گردو و سیب گذشته و  به حاشیه رودخانه رفته و بعد از عبور از ﺁن بر روی یال کوه مقابل مسیر را در پاکوب مشخصی دنبال کرد. می توان گفت که دو رشته کوه که هر دو در پایین دست روستا به همدیگر نزدیک می شوند در امتداد شمال خود به سیالان ختم می گردند. مسیر حرکت ما از یالهای رشته کوه سمت چپ یا غربی می باشد.

مسیر سر بالایی است و شیب های تندی در انتظار ماست. هوا کاملا صاف و آفتابی است . برآورد ما تا پناهگاه ۶ ساعت است. درختان کاج، سرو کوهی ،گلهای ختمی و … پوشش گیاهی این منطقه را تشکیل می دهند.

به سرعت در حال ارتفاع گرفتن هستیم. شیب های تند همچنان ادامه دارند. بعد از دو  زمان استراحت کوتاه, ساعت ۱۳:۵۰ به اولین چشمه آب می رسیم. ظرف های آب را پر کرده و بعد از ۱۰ دقیقه استراحت به مسیر ادامه می دهیم. ۴۵ دقیقه بعد به چشمه آب دیگری می رسیم که خنک تر از قبلی است. در اینجا نیم ساعت زمان صرف خوردن ناهار می گردد. ساعت ۱۵:۱۵ پاکوب را ادامه می دهیم. افراد محلی که در ارتفاعات پایین تر مشغول جمع آوری علوفه هستند دیده می شوند .

در مسیر به یخچالی می رسیم که از زیر آن رودخانه خروشانی جاری است. با چرخشی ۹۰ درجه باید از روی آن به سمت راست رفته و پاکوب را ادامه دهیم. بالاخره ساعت ۱۸ پس از طی ۹ کیلومتر راه به جانپناه فلزی قرمز رنگ سیالان که در ارتفاع ۳۲۰۰ متر قرار دارد می رسیم. این جانپناه در حاشیه یال آخر و مجاور یک چشمه پر ﺁب قرار گرفته است.

 طبق برنامه ریزی سرپرست برنامه باید محل کمپ شب مانی گروه در بالای یال قبل از گردنه باشد ولی با توجه به خستگی افراد و نبود وقت تصمیم عوض می شود و شب را در پناهگاه استراحت می کنیم. در ابتدا به علت کثیف بودن, فضای داخلی آن قابل استفاده نبود. کمی استراحت کرده و داخل ﺁن را تمیز نموده و اقدام به بر پایی چادرها در کنار جانپناه می کنیم.

دو نفر همنورد دیگرمان ساعت ۲۱:۳۰ دقیقه به جان پناه می رسند. در این حین کوهنوردان دیگری به محل کمپ رسیده و چادرهای خود را در کنار چادرهای ما برپا می کنند. بعد از صرف شام همگی به خواب می رویم تا صعود فردا را پرانرﮋی ادامه دهیم.

پنج شنبه ۱۵ تیر ۱۳۹۱

ساعت ۴ صبح با بیدارباش ﺁقای میرسلامی از خواب بیدار می شویم. از اینجا قله کاملا پیداست و هوا هم بسیار عالی است.

چادرها را جمع و کوله ها را می بندیم. ساعت ۵:۱۵ صعود به قله را آغاز می کنیم. تا قله حدود ۵ کیلومتر راه باقی است. با توجه به این که پاکوب اصلی تراورسی توسط ﺁب باران شسته شده و امکان سر خوردن در شن اسکی ها زیاد گشته, مجبور می شویم راه پرشیب دیگری را از کنار چشمه برای رسیدن به گردنه انتخاب کنیم. بدون توقف شیب تندی را بالا می رویم, در حالی که خاک زیر پایمان بسیار نرم است.

بعد از دو بار استراحت و عبور از روی دو یخچال ساعت ۸:۴۵ به گردنه سیالان که معروف به زین اسبی (کندیگان) است می رسیم. در اینجا درست در غرب قله قرار داریم که تقریبا با دور زدن قله آن را از شرق صعود می کنیم. در سمت چپ (غرب) قله کندیگان و در سمت راست (شرق) سیالان قرار دارد. وزش باد بر روی گردنه فوق العاده شدید است.

ارتفاع گردنه ۳۸۴۸ متر است. می توان گفت این گردنه مرز بین استان قزوین و مازندران است. از اینجا برای رفتن به قله نیازی به بردن کوله ها نیست. به همین جهت کنار تخته سنگی بر روی گردنه استراحت کوتاهی کرده، کوله ها را جا سازی و به سمت قله حرکت می کنیم. پاکوپ تا قله کاملا پیداست و قله را دور می زند.

گروه های دیگری از جمله یک گروه از قزوین در مسیر قله دیده می شوند. بالاخره پس از پنج ساعت و نیم طی مسیر, ساعت ۱۰:۵۰ بر روی قله زیبای سیالان قرار می گیریم. ما با خوشحالی از این که همه اعضا تیم ۳۶ نفره موفق به صعود شدند عکس های یادگاری می گیریم که هم زمان گروه دیگر قزوینی بر روی قله به ما ملحق می شوند. و بعد از  صرف نیم ساعت زمان, راه برگشت را در پیش می گیریم. و بعد از ۴۵ دقیقه بر روی گردنه هستیم. در ساعت ۱۲:۳۰ به سمت گوسفند سرا  از گردنه پایین می آییم. در راه یک تیم از مشهد مشغول صعود هستند .ما با آرزوی موفقیت از آنها خداحافظی می کنیم.

در ادامه از یخچال های متعددی که عبور از آنها کار سختی نیست می گذریم. ساعت ۱۳:۱۵ به چشمه ای که کنار گوسفندسرا قرار دارد و  در اثر آب شدن برف یخچال ایجاد شده می رسیم. و به صرف ناهار می پردازیم. این گوسفند سرا جای بسیار مناسبی برای شب مانی است و زمین مسطح به وفور در آن بافت می شود. همزمان چند موتورسوار از گردنه پایین می آیند. ساعت ۱۴:۱۵ بعد از یک ساعت استراحت به راه خود ادامه می دهیم. شیب مسیر هم که غوغا می کند .ابتدا به دهلیز سمت راست حرکت می کنیم و پس از آن دوباره به سمت چپ و دهلیز سمت چپ رفته و سپس روی یال میانی مسیر که هردر دو  طرفش یخچال قرار دارد راه خود را ادامه می دهیم.

 بعد از حدود دو ساعت پایین آمدن از شیب تند به ابتدای مسیر پاکوب تراورسی می رسیم و از روی چند یخچال دیگر با  احتیاط عبور می کنیم. یخچال ها در این سمت بیشتر از جبهه جنوبی است .

ساعت ۱۷ به چشمه ای زلال رسیده و بعد از پر کردن بطری هایمان پا در ادامه مسیر می گذاریم تا به تپه ای مشرف بر دریاسر برسیم. از اینجا پوشش گیاهی کم کم جنگلی می شود. بعد از پایین آمدن از منطقه هزار پیچ یا هزار چم ( هزارچم جلگه ای سرسبز و زیبا است که به دلیل مسیر پیچ در پیچی که برای گرفتن شیب تا انتهای آن درست کرده اند به هزار چم معروف شده است) و عبور از چمن زار, ساعت ۲۰:۳۰ به اول جنگل می رسیم.

ابتدا قرار می شود به علت خستگی زیاد و تاریک شدن هوا و عدم اطلاع از مقدار راه باقی مانده تا دشت دریاسر همین جا محل کمپ ما باشد ولی در همین حین یکی از کوهنوردان شهسواری به گروه می رسد و با راهنمایی ایشان به ادامه مسیر تا رسیدن به کنار رودخانه ادامه می دهیم. زیرا مکان انتخاب شده برای شب مانی به شدت نامناسب و پر شیب است.

 ما همچنان که از برخورد قطرات مه بارش به صورتمان و دیدن زیبایی خیره کننده جنگل سرمست هستیم, بعد از ۴۰ دقیقه پایین ﺁمدن از پاکوب ساعت ۲۱:۱۵ با اتمام جنگل در کف دره قرار می گیریم و به کنار رودخانه می رسیم.

این منطقه به نام هرتنگ می باشد که با دشت دریاسر هم سطح است و یک کلبه سنگی متروک و چشمه ای در کنار آن وجود دارد. جای بسیار مناسبی برای شب مانی و بر پایی چادر است. گروهی از مشهد در اینجا کمپ زده اند. هنگام ورود ما, از چند و چون قله و مسیری که آمده ایم می پرسند. منطقه مملو از کوهنوردان است. بالاخره پس از مدتی چادرها را برپا می کنیم. بچه ها خوشحال از این که همگی به سلامت فرود آمده ایم بعد از صرف شام با صدای رودخانه که در تمام شب شنیده می شود به خواب فرو می روند. تیم مشهد پس از فرود همنوردانشان از قله چادرهایشان را جمع نموده و در میانه شب به ادامه مسیر می پردازند.

جمعه ۱۶ تیر ۱۳۹۱

 ساعت ۵:۳۰ صبح از خواب بیدار می شویم. منظره زیبای دشت دریاسر از انتهای تنگه در پیش روی ماست.

ساعت۷:۳۰ بعد از خوردن صبحانه که شامل املت و خاگینه بود و جمع کردن وسایل و تمیز کردن پیرامون خود از زباله هایی که متاسفانه از قبل در اینجا ریخته شده است به راه می افتیم. در ادامه امتداد رودخانه که حرکت می کنیم بعد از گذر از جنگلی که دارای درختان زرشک، سیب و آلو جنگلی است, به زمین مسطحی می رسیم. بهشتی پر از گلهای رنگارنگ. دشت دریاسر با همه‌ی وسعت و زیباییش دیده می شود. دریاسر ارتفاعی بین ۱۷۰۰ تا ۱۹۰۰ متر دارد.در این دشت سه کلبه چوبی وجود دارد که صاحبان آنها با تولیدات دام های خود در دشت امرار معاش می کنند. توقف کوتاهی می کنیم و بعد از گرفتن عکس های یادگاری به سمت روستای عسل محله به راه می افتیم. در مسیر جنگلی بعد از دریا سر تا عسل محله جمعیت زیادی ﺁمده بودند تا از طبیعت لذت ببرند.

پس از طی دو ساعت در مسیری رویایی و گذر از تپه زیبای کوتنا در شمال دریاسر, ساعت ۹:۴۵ به روستای عسل محله می رسیم. در ﺁنجا یکی از همنوردانمان که به همراه اتوبوس از قزوین ﺁمده به استقبالمان می ﺁید. بعد از جمع و جور کردن کوله ها ساعت ۱۰:۳۰ سوار اتوبوس شده و به طرف جاده دو هزار و تنکابن حرکت می کنیم.

در ابتدای راه اتوبوس دچار اشکال جزیی شده و حدودا نیم ساعت صرف رفع مشکل می گردد. ساعت ۱۳:۱۵ به تنکابن می رسیم. ابتدا به کنار ساحل دریا رفته و بعد از صرف ناهار در رستوران مجتمع آموزشی- تفریحی, از استخر ﺁن نیز استفاده می کنیم. ساعت ۱۶:۴۵ به سمت جاده قزوین-رشت حرکت نموده و پس از سه بار توقف برای خرید میوه در چابکسر, خرید کلوچه در لاهیجان و خرید زیتون در رودبار ساعت ۰۰:۱۵ بامداد به قزوین می رسیم.

در پایان از همه دوستان شرکت کننده در برنامه و عزیزانی که ما را در اجرای بهتر آن یاری کردند تشکر می نمایم.

به امید صعودهای موفق بعدی!

تهیه و تنظیم : نیوشا فرساد 

 نفرات شرکت کننده :

خانم ها : فاطمه قاضی – نگین کهن –زهرا محمدی –شیوا فرساد –مریم اسماعیلی –نیوشا فرساد و مهنام یزدانی

آقایان : ضیا میرسلامی -علی و سینا ساربانها –ابوالفضل و احمد میجوجی –ابوالفضل حاج محمدی –سلیمانی – قاسمی –کارگر –منتظری –محمد و سعید مردانی –محمد و نیما معروفی –امیر حسین تسنیمی –مهدی مرادپور – مرتضی نوروزی –رضایی –یزدی زاده –کاظمی –خانبان ها –اسکندری –نوری –قضایی –عباس عباسیان پور – ابوالفضل خوئینی-حسین کاظمی از مشهد

نویسنده:

          

۱۷ دیدگاه

 1. مرصاد می‌گه:

  یاد باد!
  برنامه ایی سنگین و اما لذت بخش بود!
  روز دوم: سخت، شیب تند، ۱۵ ساعت پیاده روی، بسیار خاطره انگیز و لذت بخش :)

 2. عباس عباسیانپور می‌گه:

  نام ابوالفضل خوئینی ، دوست و همکار عزیز آقای فرهاد یزدی زاده فراموش شده ، که جاداره ازخود ایشان و سنگگهاشون در اینجا یاد و تشکر بشه

 3. سلام گزارش صعودتون بسیار عالی بود واقعا لذت بردم از خوندنش موفق باشید

 4. جواد سجادی می‌گه:

  گزارش صعودتون به سیالان یکی.از بهترین گزارشهای روی.نت بود ممنون از این اشتراک گذاری.

 5. مولود رحمانی می‌گه:

  با درود بر نیوشای عزیز و سپاس از گزارش دقیق و زیباتون. ای کاش یه نقشه یاGPS مسیر رو هم میزاشتید.

 6. محسن حدادي می‌گه:

  سلام باتشکر از گزارش بسیار زیبا و دلچسبتون ، من و دوستم مسیر طالقان به تنکابن رو دو بار طی کردیم و امسال برناممون این مسیر بود که برای کسب کمی اطلاعات به اینترنت مراجعه کردم و اصلأ فکرشو نمیکردم با این اطلاعات کامل و این گزارش زیبا روبرو بشم ، سپاس .

 7. سید امین محمدی می‌گه:

  با سلام خدمت دوستان عزیز.من این مسیر ۴ بار طی ۴سال رفتم و واقعا فوق العلاده هستش.واقعا بهشته

 8. نیما می‌گه:

  سلام
  گزارش بسیار مفیدی بود. با دقت و با جزئیات خوبی نوشته شده بود.
  از خانم فرساد برای این گزارش خوب تشکر میکنم. دست مریزاد

  با احترام
  نیما

 9. بیژن زیوداری(دبیر گروه کوهنوردی سلامت دانشگاه علوم پزشکی لرستان ) می‌گه:

  سلام به همنوردان گروه کوه نوردی کاسپین ، گزارش صعودتان را که توسط خانم فرساد با دقت نوشته شده بود مطالعه کردم و کمک بسیار خوبی برای بنده که با دوستانمان قصد صعود در مردادماه سال جاری (۹۵) را داریم ، بود .
  یک پیشنهاد هم داشتم : چنانچه گزارش همراه با تصاویری از مسیر صعود ، توقفگاه ها ، نقشه مسیر و … باشد برای سایر گروه ها بیشتر می تواند کمک کننده باشد. موفق باشید – زیوداری ۹۵/۴/۱

 10. پویا نوری می‌گه:

  درود بر شما. گزارش زیباییست که کمک شایانی به صعوهای بعدی خواهد کرد.

 11. محمدرضا اصغرخاه می‌گه:

  چقدر مطالب زیبا وپرباری مخصوصا مسیر قله به گوسفند سرا با آن آب سرد وخنک هزارچم بی نظیز ومنظره زیبا ابرهای بالا سر هزارجم جنگل زیبا به مسیر هرتنگ و نهایتا دریا سر با درختان سربه فلک کشیده وعسل محله که آخرین مرحله خدا حافظی ازسیالان بچه ها متشکریم

 12. مازيار می‌گه:

  ضمن تشکر از گزارش خوب و کامل
  از هنیز تا قله سیالان چند کیلومتره ؟

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>
ارسال