گزارش صعود قله شاه البرزازجبهه شمالی

صعودقله شاه البرز(جبهه شمالی)

سرپرست:آقای احمدمیجوجی

زمان اجرا:خرداد۹۶

                                                          گزارش صعود قله شاه البرزاز جبهه شما لی

نفرات شرکت کننده:

خانمها:آزاده قائمی،مژگان داودی

photo_2017-06-09_07-41-12

آقایان:علی ساربان،فرهاد شیروانی،اکبرکارگر،مهدی فرساد،محمدمعروفی،فرزاد خانمحمدی،مهدی تحویلدار،حمیدکیائی،مجتبی بیگی،آرش خانبان،محمدجمالی،ایرج الموتیان،محمدرضا وسامان کبابیان،حسن وعلی نوروزی،مصطفی وعلی کدخدائی،محمد حاجیعلی،ابراهیم برزگر،{محمداشعری (قم)}،{محسن بریعی،مجیدعظیمی،امیرطهماسبی(شاهین شهر)}

photo_2017-06-09_07-42-10

 

                                                                                      معرفی قله

شاه البرز، نام رشته‌کوه و قله‌ای است در البرز به ارتفاع ۴۱۷۰ متر.این رشته‌کوه، مرز طبیعی استان‌های البرز و قزوین را تشکیل می‌دهد. دامنهٔ جنوبی آن به درهٔ طالقان از استان البرز و دامنهٔ شمالی آن به درهٔ الموت از استان قزوین مشرف است.

مسیرهای صعود

۱-مسیرروستای حسنجون.متداولترین مسیرصعود.

۲-مسیرروستای اوانک.که بعدازصعودقله زیورچال وعبورازکاسه غربی به قله میرسیم.

۳-مسیرروستای آوه.بعدازصعودقله سفیدقطوروعبورازکاسه غربی به قله میرسیم.

۴-مسیرروستای دینه رود.ازگردنه وقله تنورکان عبورکرده به قله میرسیم.

روستای اوانک

روستای اوانک یکی از روستاهای منطقه ی الموت به شمار میرود. این روستا بر بالای تپه ای قرار گرفته و جزء سه روستای پایانی این منطقه به شمار میرود. روستایی با آب و هوای بسیار خنک و طبیعتی زیبا ودیدنی. این روستا که دارای حدود ۳۰ خانوار در زمستان و حدود ۲۰۰ خانوار ساکن در تابستان است که علاوه بر آن عده ی زیادی هم برای تفریح و مسافرت به این روستا می آیند. روستای اوانک روستایی متمرکز است و وسعت زیادی را دارد.

. تات‌ها ساکنین روستای اوانک هستند. روستای تات‌نشین دیگری با همین نام در طالقان وجود دارد.

بافت اصلی خانه های این روستا کاه گـِلی بوده اما امروزه تمامی خانه های جدید را شیروانی درست میکنند .

 

جاذبه های گردشگری

این روستا دارای مناظر بسیار جالب ودیدنی است.

ارتفاعات (زَردِگـُله، خَشِه چال،زیوَرچال ، اِژدَهین،سالبَرفِک و …)

دره ها(لات،شش دران،چاک، دِراز دره ،حاجی کـَنی دره ، جلدَره و…)

رودها و چشمه ها (آشینِک،گـُنگی چشمه،تِشکی سو،سیفتـَره ای چال،گـَرچِک و…)

باغات وزمین های کشاورزی(جیرانی چاک،هَمواره،پَسین دَشت،گـِلکـَن زَمینان،دَمِجدَر،هیواسان، زِمیـَک،کوهانِکی سَر و…)

بخش هایی از مناظر روستا هستند.

این روستا دارای یک امامزاده نیز هست. نام این امامزاده علاءالدین است ولی مردم آن را به نام مکانش (امامزاده لوسرک)می خوانند.

رخ شمالی شاه البرز

رخ شمالی شاه البرز

روستای حسنجون

روستای حسنجون و سیدآباد که در دره ای خوش آب و هوا واقع شده است، یکی از زیباترین و ییلاقی ترین روستاهای طالقان می باشد که وجود باغات و زمینهای کشاورزی و نیز رودخانه ای که در آن جریان دارد چهره این روستا را از سایر روستاها متمایز نموده است . تعدادی از اهالی این روستا به شهر کوچ کرده اند و به صورت فصلی در این روستا ساکن می شوند . روستای حسنجون و سیدآباد در شمال مرکز طالقان (شهرک ) واقع گردیده است و چهار کیلومتر با این مرکز شهر فاصله دارد . این روستا از سمت شمال به باغها و زمینهایی که متعلّق به این روستا است ، و نیز به دامنه های رشته کوه البرز مرکزی مشرف می باشد . از سمت شرق مشرف به روستای هرنج بوده و از سمت جنوب در همسایگی روستای کولج قرار دارد. از سمت غرب با روستای میراش و از سمت شمال غربی با روستای آرتون در ارتباط است. روستای حسنجون و سیدآباد، جمعیت بومی بالغ بر بیش از ۱۲۰ خانوار را داراست که این تعداد خانوار در بهار و تابستان به بیش از ۷۰۰ خانوار نیز میرسد. این روستا در حقیقت متشکل از دو محله  با نامهای :

۱- محله حسنجون

۲- محله سیدآباد

است، که این دو محله در کنار هم روستای حسنجون و سیدآباد را تشکیل می دهند.این دو محله در نامها جدا ولی در زمینه های ارتباطی با هم یکی هستند و در کل با نام واحد روستای حسنجون و سیدآباد شناخته می شوند. روستای سیدآباد دارای ساکنینی است که همگی از سادات نسل امام محمد باقر (ع) هستند و جدّ آنها به نام حضرت امامزاده قاضی میر سعید (ع) در فاصله ۲ کیلومتری شمال غربی این روستا قرار دارد. ساکنین روستای حسنجون را افرادی تشکیل می دهند که سیّد نیستند . با گذشت زمان و ایجاد پیوندهای خانوادگی میان مردم دو روستا ، هر دو روستا با هم یکی شده و یک روستای واحد را تشکیل داده اند . اما یک مرز کوچک مابین این دو روستا قرار دارد که یک نهر (جوی) آب طولانی است که از رودخانه ، در قسمت شمال شرقی روستا سرچشمه گرفته وپس از عبور از بین دو روستا ، در قسمت جنوب غربی روستا مجدداَ به رودخانه بازمیگردد. روستا دارای دو مسجد با نامهای مسجد جامع در داخل روستای حسنجون و مسجد حضرت رسول اکرم (ص) در داخل روستای سیدآباد می باشد . که دلیل وجود دو مسجد در این روستا به خاطر ازدیاد جمعیت در فصول مختلف سال می باشد که یک مسجد گنجایش این جمعیت زیاد را ندارد و به همین دلیل دو مسجد در این روستا ساخته شده است . از امکانات رفاهی روستا می توان به وجود حمام عمومی ، خانه بهداشت ، مدرسه راهنمایی و ابتدایی و ( نانوایی در شرف تأسیس ) و شعبه نفت و آژانس مسافرتی و چند مغازه اشاره کرد. یکی از ویژگی های بارز این روستا وجود رودخانه ای است  که در تمام فصول سال پر آب می باشد. این رود از کوههای البرز مرکزی سرچشمه گرفته و پس از عبور از مزارع و باغهای روستای حسنجون و سیدآباد که در فاصله پنج کیلومتری این روستا و در دل کوه واقع شده است و طی مسیر پر پیچ و خم به این روستا می رسد و با گذر از حاشیه شرقی این روستا به رودخانه شاهرود پیوسته و سرانجام به دریاچه سد طالقان  می ریزد.

سطح علمی و سواد مردم این روستا در مراتب بالایی قرار دارد و این روستا در خود افراد صاحب علم و فضل که تعدادشان بسیار زیاد است پرورش داده و به جامعه تحویل داده است . از افتخارات این روستا تقدیم کردن ۱۵ شهید سرافراز به راه عزّت و افتخار ایران اسلامی در طی ۸ سال جنگ تحمیلی است.

از دیگر ویژگی های این روستا که باعث شده چهره این روستا در طالقان از سایر روستاها متمایز شود ، آب شرب این روستاست که از یک چشمه به نام چشمه (دوروان) که  در فاصله ۴ کیلومتری این روستا واقع شده و به همّت اهالی روستا لوله کشی و به منابع آبی که در قسمت حاشیه شمالی روستا قرار دارد هدایت شده و از آنجا به داخل سیستم لوله کشی روستا تزریق می شود که تمامی این کارها به همّت اهالی این روستا انجام گرفته است.

روستا دارای دو ارگان اجرایی شورا و دهیاری است که در زمینه طرحهای عمرانی و اجرایی در داخل روستا فعالیت می نمایند.

باغداری و دامداری و کشاورزی و … از فعالیتهای ساکنین دائمی این روستا است . باغ های سیب ، گردو و گلابی عمده محصولات آن را تشکیل می دهند

مسیردسترسی به اوانک

قزوین،میدان مینودر(غریب کش)،جاده کوهستانی الموت،باعبورازکورانه،رجائی دشت،دیکین،معلم کلایه به گرما رود میرسیم.انتهای گرمارود سمت راست تابلوی اوانک وپل زرد رنگی وجوددارد.جاده آسفالته با شیب تندی را طی کرده به اوانک میرسیم.

مسیردسترسی به حسنجون

اتوبان قزوین/کرج،خروجی طالقان وزیاران،به شهرک ومیدان اصلی که رسیدیم،ادامه مسیرداده تا به یک دوراهی رسیده.سمت راست جاده آسفالته ۴٫۵کیلومتررا ادامه داده به روستای حسنجون میرسیم.

photo_2017-06-09_07-41-01

                                                                                             گزارش صعود

روزاول

طبق برنامه سه ماهه بهاربا دو دستگاه مینی بوس بنزباتقاق ۲۷نفربسمت الموت وروستای اوانک براه افتادیم.مهمانهای عزیزی ازاستان قم وشاهین شهردراین برنامه با ما همقدم بودند.با رسیدن به گرما رود ،وارد جاده پرشیب اوانک شده.بارسیدن به روستا کولها را برداشته وازکوی گلستان که تابلوی آن دراول روستا مشاهده میشد، صعودمان شروع شد.گرمای هوا .کولهای سنگین مقداری حرکت را برایمان مشکل کرده بود.پاکوبهای زیادی داخل روستا بود که همگی بسمت جنوب بود .وبا اندکی تفاوت به باغهای بالای روستا ختم میشد.ازباغها که خارج شدیم درپاکوب بسیارمشخصی(جاده نیسان رو) بسمت منبع بتونی که آب روستا ازآنجا تامین میشد،ادامه مسیرداده.درکنارمنبع بتونی،نهارخورده وآب برداشته وبا طی کردن مقداری مسافت،بسمت چپ ،ازجاده نیسان رو خارج شده وبه پاکوب مشخصی که به محل شب مانی منتهی میشد رسیدیم. درشیب ملایمی بصورت زیگزاک ارتفاع گرفته وقبل از رسیدن به محل شب مانی چشمه ای با آب بسیارگوارا ،خستکی را ازتنمان خارج کرد.ادامه مسیرداده بارسیدن به محل صاف ومناسبی برای چادرزدن وشب مانی آماده استراحت شدیم.البته نهرآبی ازکوههای بالا جاری بود.هنوزدام وارد گوسفندسرا نشده بودو میشد از این نهرآب استفاده کرد.البته آب چشمه مطمئن تربود.فقط مقداری وقت ومسافت را باید طی میکردیم.بعدازبرپائی چادرها وخوردن چای وشام ،آماده استراحت شده ودرهوای نه سرد ونه گرم همگی بخواب رفتیم.

شبمانی اول

شبمانی اول

روزدوم

درگرگ ومیش هوا ازخواب بیدارشده وبا خوردن صبحانه وجمع کردن چادرها،بازبسمت جنوب مسیرمان را ادامه دادیم.ازاینجا ببعد پاکوبی وجودندارد وبرحسب تجربه وشرایط محیط مسیرصعودمان راانتخاب میکردیم.هوا کاملا روشن شده بود.دومسیر صعوددرپیش رویمان بود:

۱-برروی یال سمت راست سوارشویم وبا ادامه یال بسمت قله حرکت کنیم.

۲-مسیرروبرویمان را که شیب تندی داشت را بالا بکشیم.

بنا به نظرسرپرست،مسیرشماره ۲انتخاب شد،وبرای راحتترشدن، بصورت زیگزاک حرکت میکردیم.درمسیربرفهای وجوداشت که ازکنارآنها ردشده.تا برروی خط الراس قرارگرفتیم.بسمت چپ متمایل شده ودرپاکوب ضعیفی که در بعضی جاها کم رنگ وسنگلاخی میشد بطرف قله زیورچال ادامه مسیردادیم.درسمت راست قله سفید قطور،ونقاب برفیهای فراوان آن که شکسته شده بود وهرلحظه امکان فروریختن داشت، مشاهده میشد.وچند بهمن دردره سمت راست صورت گرفته بود.خوشبختانه ازنظر نقاب برفی وبهمن درخطرنبودیم.قبل ازرسیدن به قله زیورچال مقداری با برف سفت درگیربودیم.که با کلنگ جای پا کنده شد .گروه با سلامت ازاین قسمت عبورکرد.رخ شمالی بسیارزیبای شاه البرزخودنمائی میکرد.وانصافا نام شاه البرز زیبنده این قله ست.پس ازصعودقله زیورچال،مسیریابی توسط سرپرست ودیگراساتیدانجام شد. قرارشد داخل کاسه قله شویم وبا مقداری ارتفاع کم کردن (۴۰۰متر)ودوباره ارتفاع گرفتن وارد پاکوب اصلی قله که ازجبهه جنوبی بود، شویم.

photo_2017-06-09_07-42-41

سخترین،خطرناکترین قسمت مسیر همینجا ست.بعلت وجود برف در شیب تند ودر بالاتر بعلت وجود شن اسکی صعود کمی مشکل وخطرناک بود.با خوردن ناهار وتجدید قوا ،صعودمان را ادامه دادیم..درسالهای گذشته که ازقله سفید قطورصعودمان انجام میگرفت ،اینقدر برف نداشتیم وبدون درگیری با برف ازکاسه عبورکردیم.ولی امسال بعلت بارشهای خوب، داخل کاسه پرازبرف بود.خوشبختانه پیش بینی های در این زمینه توسط سرپرست کاردان برنامه شده بود.طناب،کلنگ،یومار،یخ شکن همراه داشتیم.بارسیدن به برفها، یخ شکنها را بستیم وداخل برف شدیم.چند نفر ازجوانان ،توانمند گروه که کفش و یخ شکن مناسبتر داشتند ازصف خارج شدند وتیم را حمایت میکردند.که تصمیمی بسیار عاقلانه ومنطقی بود،چون چند نفرازدوستان لیزخوردن که مورد حمایت قرارگرفتند.درغیراین صورت سرعت گرفته، تا پائین دره میرفتند.بالاخره با تمامی سختی واسترس این قسمت به پایان رسید،

photo_2017-06-09_07-42-24

ودرپاکوب اصلی قله قرارگرفتیم.بدون کوله وسبکبال بسمت قله حرکت کردیم وبعدازطی کردن مسیری سنگین صعودی، دلچسب پاداش صبوری واستقامتمان بود.علم کوه،خرسانها،آزاد کوه،سفیدقطور،سیالان وقلل  دیگرقابل مشاهده بود.با گرفتن عکس قله وبعلت داشتن پرتگاه وجای کم ،سریع ازهمان مسیربسمت پائین حرکت کردیم.بعدازبرداشتن کولها بسمت پائین ادامه مسیردادیم.مسیرتوسط سنگ چینهای  مشخص شده بود.وپاکوب مشخصی به گوسفند سرا میرسد.بارسیدن به گوسفند سرا جای مناسبی برای چاردها پیدا کرده وآماده استراحت شدیم.ازنظرآب درمضیقه نبودیم،فقط با مقداری طی کردن مسافت ازقسمت بالاتر که آب مطمئن تری داشت ،استفاده کردیم.با خوردن شام داخل کیسه خوابها رفته وخوابی خوش بعدازیک صعودسنگین ،وشبی آرام در انتظارمان بود.

روزسوم

وقت زیادی برای برگشت درروزسوم داشتیم.وعجله ای برای برگشت درکارنبود.با خوردن صبحانه وجمع کردن چادرووسائل ازپاکوب مشخصی بسمت روستای حسنجون حرکت کردیم.مسیرگوسفندسرا تا حسنجون دارای شیب ملایم است.ولی مسافت آن طولانی است.وازویژگیهای قله شاه البرز همین مسافت طولانی آنست.شاه البرزطولانی ترین۴۰۰۰هزاری ایران است.که صعودیک روزه آن برای آمادگی کوهنوردان حرفه ای مورد استفاده قرارمیگیرد.استراحت خوب شب گذشته وهمچنین حرکت ازکناررودخانه فرودی نشاط آور برایمان فراهم کرده بود.بارسیدن به اولین درختهای مسیرحدودیکساعت استراحت کرده وادامه مسیرداده وازداخل جنگلهای زیبای حسنجون عبورکرده وبارسیدن به روستا سوارماشین شده وپایان یک صعودی زیبا درکناردوستان خوبمان.

زمان بندی برنامه

حرکت ازقزوین              ۱۱٫۰۰

روستای اوانک              ۱۵٫۰۰                               ارتفاع۲۱۰۰متر

چشمه                      ۱۶٫۰۰                               ا رتفاع۲۴۰۰متر

شبمانی                    ۲۰٫۰۰                               ا رتفاع۳۲۰۰متر

استارت روزدوم              ۶٫۳۰

قله زیورچال                  ۱۲٫۰۰                               ارتفاع۴۱۰۰متر

پاکوب جبهه جنوبی        ۱۵٫۰۰                              ارتفاع۳۹۶۰متر

شاه البرز                     ۱۶٫۰۰                              ارتفاع۴۱۷۰متر

شب مانی روزدوم          ۱۹٫۰۰                               ارتفاع۲۹۰۰متر

استارت روزسوم             ۸٫۰۰

روستای حسنجون          ۱۴٫۰۰                              ارتفاع۱۹۰۰متر

مسافت طی شده کل مسیر۳۵کیلومتر

سرپرست لایق برنامه:احمدمیجوجی

سرپرست لایق برنامه:احمدمیجوجی

 

                                                               همیشه کوهنوردباشید.باشگاه کوهنوردی کاسپین قزوین.

 

 

نویسنده:

          

۷ دیدگاه

 1. محسن بریحی می‌گه:

  درود برشما
  سپاس از نلاش تمامی دوستان به ویژه اقای میجوجی و سرقدم توانمند اقای الموتیان
  بازهم خاطره ای زیبا درکنار دوستان بسیارخوب گروه کاسپین قزوین برایمان رقم خورد
  به امید دیدار مجدد

 2. احمد میجوجی می‌گه:

  با تشکر از دوست عزیزم اقای الموتیان که در همه برنامه ها زحمات زیادی رو متحمل میشوند .امیدوارم که همیشه سالم وتندرست باشید.

 3. ایرج الموتیان می‌گه:

  دوست واستاد گرامییم،جناب احمدآقا
  خوشحال ازاین هستم که درسهای راکه ازشما استادارزشمند فراگرفته ام،توانستم تا اندازه ای جبران کنم.به امید صعودهای ارزشمند درکنار شما.

 4. ایرج الموتیان می‌گه:

  آقا محسن امیداوارم باز صعودهای دلچسب درکنار شما ودوستانتان داشته باشم.به امید دیدار.

 5. بسیار بسیار عالی.
  موفق باشید

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>




ارسال