گزارش وعکسهای قله پلنگ چال

صعودقله پلنگ چال

سرپرست:خانم آزاده قائمی

زمان اجرا:اردیبهشت۹۶

                                                                       گزارش صعودقله پلنگ چال

نفرات شرکت کننده:

خانم محمدی

آقایان:اکبرکارگر،حسین سلیمانی،فرزاد خان محمدی،محمدجمالی،مهدی تحویلدار،حمید کیائی،جعفردلگرم،ایرج الموتیان،محمود ومجید منتظری،محمدرضا وسامان کبابیان،حسین طاهری.

photo_2017-04-22_08-45-10

معرفی محله درکه

درکه یکی از قدیمی ترین و زیباترین محلات ییلاقی شمیرانات است . که در امتداد دره مصفایی به همین نام به صورت شمالی-جنوبی و در دو طرف مسیر رودخانه درکه واقع شده است.

محل و مسیر کوهستانی درکه در شمال غرب تهران قرار دارد و آغاز یکی از مسیرهای محبوب کوه پیمایی در تهران است .درکه یکی از تفریحگاههای مهم و قدیمی تهران است که نباید هیچوقت آن را از نظر دور کنید. ییلاق خوش آب وهوایی در پای کوههای بلند البرز، مکانهای دیدنی با دسترسی آسان که می توان برای کوه پیمایی سبک و گشت و گذار به آنجا رفت نام درکه از درگ که نوعی کفش برفی برای راهپیمایی بر روی برف بوده، استنتاج شده است.

قدمت درکه به حدود قرن پنجم هجری بر می گردد و سادات ساکن در آن از نسل امامزاده سید محمد والی از نوادگان علی بن حسین هستند. کشف سنگ های قبور، تنور های قدیمی، هاون های سنگی تراش خورده هنگام خاکبرداری و احداث بنای امامزاده، همچنین جاری بودن چشمه آب در شمال بقعه متبرکه موید سکنای اولیه اهالی درکه در اطراف همین امامزاده می باشد.

هفت حوض، جنگل و آبشار کارا، آبشار بند عبدالله، آبشار جوزک، پلنگ جوزک، پلنگ چال، اسپیو (آب سپید)، هفت چشمه (هفت طیغانی)، و کفو (آب کف دار) معروف ترین جلوه های طبیعت زیبا و مترنم دره درکه هستند که بر جاذبه های گردشگری و کوه پیمایی آن افزوده اند.

درکه به عنوان بخشی از ناحیه کوهستانی البرز مرکزی، از شرق به تپه‌های علی‌آباد ولنجک، از غرب به ارتفاعات حصارک، از شمال به ارتفاعات توچال و شاه‌نشین و از جنوب به ناحیه اوین و سعادت آباد محدود می‌گردد.

photo_2017-04-22_08-53-42

امامزاده داود   

امامزاده داوود با یازده پشت به دومین امام شیعیان می‌رسد. گفته می‌شود که وی و برخی دیگراز بستگانش در همراهی امام هشتم شیعیان به ایران آمده و کشته شدن.

بقعه این امام زاده در دوران صفویه ساخته شدو در دوران فتحعلی شاه توسعه یافته‌است.

در دره‌های مجاور امام‌زاده داوود در سمت مغرب و جنوب غربی در آبادی‌های رندان و سنگان بقعه‌هایی به نام امام‌زاده عمادالدین پدر امام‌زاده داوود و امام‌زاده علاءالدین و امام‌زاده قاسم و امام‌زاده عقیل برادران امام‌زاده داوود وجود دارد.

آرامگاه امامزاده داوود واقع در شمال غرب تهران و در انتهای جاده امام زاده داوود در بخش کَن و در ارتفاع ۲۶۰۰ متری از سطح دریا می‌باشد.

جاده امامزاده داوود در بخش کن از آبشار هریاس آغاز شده و پس از گذشتن از روستای سولقان وسپری کردن مسافتی به طول ۲۵ کیلومتر به امام زاده داوود می‌رسد.

اما مسیر دیگری که برای رسیدن به امامزاده داوود وجود دارد، مسیری است که از کنار دره فرحزاد گذشته و بعد از طی مسافتی به طول ۱۵ کیلومتر به امامزاده داوود می‌رسد. البته این مسیر، مسیر کوهپیمایی بوده و فاقد جاده آسفالته می‌باشد.

شهرت اصلی امامزاده داوود، به خاطر مسیر سخت و کوهستانی آن است. زمانی فقط با کمک قاطرچی‌ها می‌شد این راه را طی کرد. حتی الان هم که مسیر راحت و آسفالته‌ای برای رسیدن به امامزاده کشیده شده است، در انتهای مسیر ماشین‌رو، حداقل یک ربع باید سربالایی تندی را پیاده رفت. مسیر کوهستانی و سخت امامزاده داوود، البته باعث دوچندان شدن لذت زیارت هم می‌شد و برای همین بود که یکی از نذرهای رایج در تهران قدیم، نذر زیارت امامزاده داوود (ع) بود.

در قدیم اهالی تهران برای زیارت امامزاده داوود، معمولا شب را در فرحزاد می‌گذراندند و صبح روز بعد با کمک همین قاطرچی‌ها به امامزاده می‌رفتند. این امر اختصاص به طبقه خاصی هم نداشت و تقریبا همه زوار این کار را می‌کردند؛ مثلا در «روزنامه خاطرات اعتمادالسلطنه» آمده که ناصرالدین شاه روز دوشنبه ۱۷محرم ۱۳۰۶قمری را در فرحزاد گذراند تا روز بعد به زیارت امامزاده داوود برود. فرحزاد که آب و هوایی فوق‌العاده خوش دارد، آن‌قدر برای تهرانی‌ها جذاب بوده که برای آن ضرب‌المثل هم بسازند: «تا بگویی ف، من رفته‌ام فرحزاد».

زیارت امامزاده داوود (ع)، از زمان قاجاریه به یکی از عادات تهرانی‌ها تبدیل شد. طوری که ناصرالدین شاه قاجار، در قریه خوش‌آب‌وهوای  شهرستانک که بسیار به این امامزاده نزدیک است، قصری ساخت تا بعد از زیارت، در آنجا استراحت بکند. در واقع شهرستانک پشت قله‌ای به نام شاه‌نشین است که دره امامزاده داوود در جنوب این قله قرار دارد. معمولا کسانی که برای کوهنوردی به این منطقه می‌آیند، به شهرستانک هم می‌روند. از آن طرف، از شهرستانک هم می‌شود به امامزاده داوود (ع) آمد.

 

photo_2017-04-22_08-46-38

 

مسیردسترسی به درکه

اتوبان قزوین /تهران،اتوبان همت،خروجی چمران شمال،انتهای بزرگراه چمران،دست چپ تابلوی درکه و ولنجک،دوربرگردان را دورزده وتابلوهای درکه را ادامه داده به درکه میرسیم.

                                                                                          گزارش صعود

بعدازرسیدن به درکه ازمینی بوس پیاده شده، وارد کوچه شهید میر اسماعیلی شده ،کوچه آسفالته که تمام شد،خاکی شروع میشود.حرکتمان صبح خیلی زود بود وهنوزمسیرزیاد شلوغ نبود.ازکناررودخانه ودرتاریکی حرکتمان را ادامه داده ،به سرویسهای بهداشتی رسیده وبااندک توقف دوباره حرکت کردیم.

این رود پس از عبور مراتع (یوردها) و پناهگاه پلنگ چال و با گذر از لابه لای دره‌های تنگ و فراخ، سنگها و علفزارها و آبشار جوزک و هفت‌حوض به درکه می‌رسد و از اوین نیز می‌گذرد و با گذشتن از زیر پل بزرگراه اوین-سعادت آباد کم‌کم وارد مسیل بسیار پهناور غرب بزرگراه چمران شده و پس از طی حدود ۴٫۵ کیلومتر مسیرش مسدود می‌شود و از طریق کانال خیابان جواد فاضل به سمت غرب منحرف می‌شود.

هوای خنک ومطبوعی را احساس میکردیم وبه لطف خدا وبا بارشهای خوب امسال رودخانه پرآب بود.وآبشارهای بسیارزیبائی در مسیرجاری بود.مسیردارای شیب ملایم بود ولذت صعود را بیشتراحساس میکردیم.ازمیان رستورانها و کافهای تعطیل،عبورکرده تا اینکه به پناهگاه رسیدیم.

photo_2017-04-22_08-52-35

 

این پناهگاه در ارتفاع ۲۴۵۰ متری از سطح دریا قرار دارد.  پناهگاه دارای خوابگاهی به ظرفیت ۷۰ نفر است.ودارای بوفه است..

محلی که در حال حاضر پناهگاه پلنگ‌چال قرار دارد و پیرامون آن را کوه‌ها دربرگرفته‌اند و حالت چاله مانندی به آن داده‌اند که در زمان‌های نه‌چندان دور کنام پلنگان بوده‌است

زِ بَر کوه باشد کنام پلنگ                       یکایک همه تیز دندان و چنگ

چو آن جایگه شد کمین ددان          پلنگ‌چال گویند اکنون مهان      

با خوردن صبحانه وبرداشتن آب، ازدرورودی که خارج شدیم،دوپاکوب وجودداشت.:

۱-پاکوب سمت راست که با سنگ چین مشخص بود وبه ایستگاه پنج تله کابین منتهی میشد.

۲-پاکوب سمت چپ که به قله پلنگچال منتهی میشد.

photo_2017-04-22_08-46-58

وارد پاکوب قله شده وبا مقداری ارتفاع کم کردن ازکناررودخانه پرآب،حرکتمان را ادامه داده تا به یک دوراهی رسیدیم.پاکوب سمت چپ کمی ضعیفتربودولی مقداری راه را کوتاه میکرد.وباید ازرودخانه رد میشدیم.وپاکوب اصلی مقداری طولانی تربود.البته هردو پاکوب مقداری بالاتربیکدیگرمی رسیدند.ازهیاهوی جمعیت قبل ازپناهگاه خبری نبود. وانگارتمامی آنها پناهگاه، را قله پلنگ چال میدانستند.شیب مسیر همچنان ملایم بود ودربعضی جاها سنگلاخی میشد.وکلا حرکتمان متمایل به چپ بود.به یخچالی رسیدیم که آب اززیرآن جاری بود.با احتیاط ازروی یخچال عبورکردیم.خوشبختانه ضخامت برف زیادبود وتحمل وزنمان را داشت.ازروی یخچال بسمت چپ ادامه مسیرداده،برروی یال با شیب تند قرارگرفتیم.که ادامه این یال به قله میرسید.بعلت خیس وگلی بودن مسیرحرکت به سختی انجام میگرفت.ودربعضی جاها برف کوبی آسانتر،ازراه رفتن درگل بود.

photo_2017-04-22_08-45-46

 

درنزدیکی قله برف زیادی نشسته بود،که با پشت سر گذاشتن آن برروی قله که با سنگ چین مشخص شده بود قرارگرفتیم.یک گروه دیگر ازسمت امامزاده داود قله را صعودکرده بودند.عکس قله را گرفته وبسمت امامزاده که ازبالای قله کاملا مشخص بود حرکت کردیم.مسیرفرود دارای شن اسکی بسیارمناسبی بود.وسرعت فرودرا زیاد وآسان میکرد.البته هنوز برف در مسیر وجودداشت.مقداری پائینتردرگیربا سنگ شدیم.دوستانی که با سنگنوردی آشنا بودند،براحتی ازسنگ پائین رفته وبقیه گروه با کمک یک طناب انفرادی مطمئن ترازسنگ پائین رفتند.با رسیدن به کناررودخانه،نهارخورده ودرپاکوب مشخصی که تا امامزاده راهی نبود،مسیر را ادامه داده وپایان برنامه.البته ترافیک جاده برای ما شهرستانیها که به ترافیک عادت نداریم،مقداری اذیتمان کرد.

زمان بندی برنامه

حرکت ازقزوین       ۲٫۱۵

درکه                  ۴٫۴۵              ارتفاع۱۷۳۰متر

پناهگاه               ۷٫۵۰              ارتفاع۲۴۳۰متر

قله                  ۱۳٫۰۰             ارتفاع۳۵۳۰متر

امامزاده            ۱۷٫۰۰             ارتفاع۲۶۳۰متر

سرپرست:آزاده قائمی

سرپرست:آزاده قائمی

 

                                                                  همیشه کوهنورد باشید.باشگاه کوهنوردی کاسپین قزوین.

نویسنده:

          

یک دیدگاه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>
ارسال