گزارش وعکسهای یادگاری آزادکوه وکمانکوه

صعودقلل آزادکوه،کمانکوه،سرماهو،یخچال

سرپرست:ایرج الموتیان

زمان اجرا:تیرماه۹۵

 

 

                                                         گزارش صعودقلل آزادکوه وکمانکوه،سرماهو،یخچال

نفرات شرکت کننده

خانمها:فاطمه قاضی،آزاده قائمی،مژگان داودی.

photo_2016-07-10_22-58-17

آقایان:محسن گل کرمی،رضاپارسازاده،حمیدکیائی،مهدی تحویلداری،ابوالفضل واحمدمیجوجی،اکبرکارگر،محمودوعلی ومجیدمنتظری،محمدرضاوسامان کبابیان،اکبراسکندری،امین فرساد،محسن دوستی زاده،علی انصاری،محمدذولقدر،عباس جمالی فر،محمدآقاجانزاده،ضیاء میرسلامی،محمد مردانی،حسین وکوهیارطاهری،کامران داودی،آرش خانبان،حسین سلیمانی.محسن بریحی(مهمان ویژه ازاصفهان).

photo_2016-07-10_22-56-44

                                                                       معرفی قله آزادکوه

آزاد کوه نام یکی از بلندترین قله‌های البرزمرکزی در استان مازندران است. اسم آزادکوه توسط محلیان ساکن اطراف برای این کوه گذاشته شده‌است و شاید دلیل این نام‌گذاری این باشد که این کوه به صورت مخروطی بوده و با ارتفاعات اطراف ارتباط ندارد. نام دیگر این کوه «شاهزاده کج گردن» است و به صورت کلی چهار مسیر برای صعود به آن وجود دارد که مسیر نزدیک آن از روستای کلاک آغاز می‌شود. این قله تنها به وسیله یال جنوبی به دیگر قلل منطقه متصل است.

photo_2016-07-10_22-57-58

مسیرهای صعود به آزاد کوه:

صعود به آزاد کوه کار فنی و تکنیکی ندارد و در هنگام صعود در تابستان نیاز به استفاده از وسایل فنی نیست. به صورت کلی برای صعود به آزاد کوه چهار مسیر وجود دارد.

مسیر شمال شرق

مسیر رایج و نزدیک‌ترین مسیر صعود به قله است و از روستای کلاک بالا آغاز می‌شود و با عبور از گردنه چورن به قله می‌رسد. صعود از این مسیر در تابستان بین ۱ تا ۲ روز طول می‌کشد.

مسیر جنوب غرب

طولانی‌ترین مسیر است و از روستای وارنگه رود آغاز می‌شود و پس از پیمایش دره وارنگه رود وارد دره شیر کمر و دشت سوتک می‌شود و با عبور از گردنه سوتک و دشت کمانکوه از طریق گردنه چورن به قله می‌رسد.

مسیر شمالی

از روستای نسن آغاز می‌شود و با عبور از دشت کمانکوه و گردنه چورن به قله آزاد کوه می‌رسد. صعود از این مسیر حدود ۲ روز طول می‌کشد.

مسیر شرقی

از روستای ناحیه آغاز می‌شود و با عبور از گردنه چورن به قله آزادکوه ختم می‌شود.

هیچ پناهگاهی در هیچ‌یک از راه‌ها وجود ندارد و هر کس که قصد صعود دارد باید با خود چادر حمل کند. صعود به این کوه در زمستان آسان نیست زیرا خطر ریزش بهمن وجود دارد.

photo_2016-07-11_22-53-58

                                                                  قلل کمانکوه ،سرماهو،یخچال

توپوگرافی قله : مجموعه قله های خط الراس به نام های کمانکوه (۴۲۵۰ متر) ، سرماهو(۴۱۶۵ متر) و یخچال(۴۱۹۴متر) در ناحیه البرز مرکزی و در کنار دشت کمانکوه قرار گرفته است . این خط الراس از سمت غرب با سوتک بزرگ قله کمانکوه آغاز شده و در ادامه از سمت شرق به ترتیب به قله های سرماهو و یخچال و کهنو منتهی می شود. از قله یخچال با دو مسیر مختلف ، از سمت جنوب شرقی به قله های نرگس و پالون گردن و از سمت شمال شرقی به قله منفرد و زیبای آزادکوه می رسد.

پوشش گیاهی منطقه

منطقه از پوشش گیاهی متنوعی برخوردار است. گیاهانی همچون شبدر وحشی – بوک  – ترشک – بومادران – – گرز- کلیک . کرزنگ- جعفری وحشی و یا طبیعی – شوید وحشی – قارچ های بسیار بزرگ خوراکی – گلپر،گل گاو زبان / گیاه بادهنک/کتیرا/خاک شیر که مصارف دارویی دارند .و گیاهانی همچو والک / پونه/خشخاش وحشی /عصا/لانگوش یا همان قارچ وحشی /ترشک/ولیک/کلیک/هلرک/که مصرف خوراکی دارند..

پوشش جانوری  

منطقه کاملا حفاظت شده و بیشتر پستانداران وحشی در فصول سرما یافت میشود چراکه در تابستان رفت و آمد زیاد است و حیوانات سعی دارند مخفی باشند. از جمله حیوانات شغال/ روباه/ خرس / خوک/گرگ/بزکوهی/خرگوش و پرندگانی همچون گنجشک / کبک/کلاغ/ شانه به سر/عقاب/مرغ و خروس خانگی عقاب /ورده میباشند.

photo_2016-07-11_22-53-22

وضعیت آنتن دهی موبایل

در منطقه هیچ کدام از اپراتور های نسل اول تا سوم دارای آنتن دهی نمی باشند اما در قله کمان کوه و گردنه چورن و آزاد کوه آنتن بویژه برای همراه اول وجود دارد

وضعیت آب در منطقه

آب مصرفی در طول مسیر بوفور یافت شده ،وجودچشمه های متعدد از ویژگی های این منطقه است. از مسیر دشت کمان کوه تا گردنه چورن و تا قله آزاد کوه دسترسی به آب وجود ندارد بنابراین بهتر است آب مصرفی برای صعود از دشت کمان کوه تا آزادکوه در همان ابتدای دشت تهیه گردد.

موقعیت های مناسب جهت کمپینگ و استراحت

در مسیر وارنگه رود تا دشت کمان کوه می توان در دره شیر کمر ،محیط بانی ،گردنه سوتک و دشت کمان کوه که در تمام این نقاط دسترسی به آب آشامیدنی وجود دارد برای شب مانی استفاده کرد

نیاز به انجام کار فنی

صعود به قله کمان کوه نیازمند درگیری با سنگ و فرود از گردنه بین سرماهو و یخچال مستلزم عبور از یخچال با شیب تند است.

photo_2016-07-23_22-44-51

                                                                   معرفی روستای کلاک

در قدیم دریای پهناوری وجود داشته که ساکنین نواحی مرکزی و تا حدودی شرقی ایران بر اثر خشک شدن این دریا به سمت نواحی جنوب کوههای البرز و مازندران کوچ کردند و از دامنه الوند تا دشت قزوین که شرایط مساعد تری برای زندگی داشته اند برای زندگی انتخاب کردند. تعدادی از این مهاجران در منطقه کلاک ساکن شدند.

در گذشته نه چندان دور در زمان زمامداری شاه عباس صفوی شخصی به نام عبدالله خان و دامادش محمد حسین قرقانی که در در منطقه هرات در افغانستان که در آن زمان تحت سلطه ایران بود قیام کردند. شاه عباس بعد از سرکوبی قیام آنها این دو نفر را به منطقه کلاک تبعید کرد . عبدالله خان چند سالی در کلاک زندگی کرد و می توان گفت که بر آنجا حکومت میکرده است . او قلعه عبدالله خان در گرمدره را ساخت که بقایای آن باقیست . هم اکنون افرادی با نام خانوادگی عبدالله خانی در کلاک زندگی می کنند . بعد از اوحکومت به دست اصغر سلطان رسید .

در اصل روستای کلاک بالا ،سر منشأ به وجود آورنده شهرستان کرج می باشد .

photo_2016-07-10_22-56-38

                                                                       معرفی روستای وارنگرود

وارنگه رود در بین استانهای البرز و مازندران واقع است. جهت دره غربی شرقی و طول دره در حدود ۷ کیلومتر است. ارتفاع دره از سطح دریا در ابتدای دره و روستای وارنگه رود در حدود ۲۴۸۰ متر و در انتهای دره در حدود ۳۲۴۰ متر است.

دره وارنگه رود دره ای زیبا و عریض است که طولانی ترین و در عین حال زیباترین مسیر صعود به قله آزاد کوه می باشد و در منطقه حفاظت شده البرز مرکزی سازمان محیط زیست قرار گرفته است. منطقه از پوشش گیاهی متنوعی برخوردار است..

در مورد سابقه جمعیت پذیری این روستا گفته می شود که  تقریباٌ در ۱۰۰ سال پیش حدود ده خانوار در این روستا زندگی می کرده اند ولی در یک برف سنگین تمامی این خانه ها تخریب و اهالی غیر از سه نفر قربانی برف می شوند  و این سه نفر بعد از یک مهاجرت مجدد به روستا بر می گردند و پایه جدید اسکان در این دره زیبا را می ریزند.  و در فصل زمستان زیبا ترین و تمیز ترین برفهای  دره ای را می توان در اینجا مشاهده کرد. اما باید به این نکته نیز اشاره کرد که برف های انبوه این دره گاهی خالی از خطرنبوده و آنرا به منطقه ای بهمن گیر تبدیل کرده است . در فصل بهار حاصل این برف آبها  ثمر می دهد  و تابلوهای بی همتائی از طیف رنگ سبز تیره گَون  ها تا  رنگ سبز فسفوریک شوید های وحشی همراه با  رز های زرد  و گل های  بنفش  را می آفریند. در جای جای  دره زیبای وارنگه رود و دامنه کوه های آن .  چشمه های آب معدنی بسیاری  این فضارا  لطیف تر می سازد.    رودخانه وارنگه رود رودخانه دائمی این زیر حوزه مهم و بسیار حیاتی است . این  رودخانه از دامنه های  غربی ارتفاعات پالون گردن  وارتفاعات  رستم چال در شرق و خارج از شهرستان کرج  سرچشمه گرفته  و در جهت شرق به غرب بعد از عبور از  دره ” خرسرک ” و ” سیکنو ” با طی یک قوس چپگرد  جهت آن شمال به جنوب می شود  که پس از عبور از  روستای وارنگه رود تقریباٌ در ۳ کیلومتری جنوب این روستا پس از عبور از زیر پل جاده ارتباطی(  ولایت رود – دیزین ) با رودخانه ولایت رود یکی شده و رودخانه کرج را تشکیل می دهند . ماهی قزل آلای خال قرمز از ماهیان بسیار با ارزش این رودخانه سرد آبی است .

photo_2016-07-10_22-56-24

مسیردسترسی به کلاک بالا

اتوبان قزوین.کرج،جاده چالوس،بعدازگچسروتونل کندوان،پل زنگوله،دست راست: جاده یوش.بلده،بعدازروستای نسن ومیناک،دست راست جاده آسفالته،(روستای کلاک تابلو ندارد)،روستای کلاک.

مسیردسترسی به وارنگرود

جاده چالوس،بعدازگچسر،دست راست تابلوی دیزین به شمشک،جاده دیزین به شمشک،دست چپ تابلوی روستای وارنگرود.ازروستا عبورکرده واردجاده خاکی شده.جاده تا اول دره وارنگرودادامه دارد.

                                                                        گزارش صعود

روزاول

سه شنبه۱۴تیرماه۱۳۹۵باتفاق۳۰نفرساعت۱۲شب ازمیدان میرعمادبسمت جاده چالوس براه افتادیم.درکرج ترافیک نداشته وخوشحال ازاین مسئله ،بعدازسوارکردن آقای بریحی که ازاستان اصفهان مهمان ما بودند،واردجاده چالوس شدیم.خوشحالیمان زیاد دوام نداشت.نرسیده به تونل کندوان ترافیک سنگینی بودکه مقدارزیادی ازبرنامه عقب افتادیم.

وارد جاده یوش،بلده شده که ازترافیک خبری نبود.بعدازرسیدن به روستای کلاک بالاوپیاده شدن ازماشین کولها را برداشته وبسمت غرب وازکنارمسجد روستا،ازپاکوب مشخصی به سرقدمی آقای ابوالفضل میجوجی، وارد باغات شده وبعدازخوردن صبحانه درزیردرختان باغها ،ادامه مسیرداده  ودرپاکوب مشخصی،ازکنارنهرآبی عبورکرده که صدای آب لذت صعود وتحمل سنگینی کولها رابرایمان آسان میکرد.گرده سنگی قله که درسمت شرق قله قرارداشت ازدورنمایان بود.حدود یکساعت که مسیرطی شد،یک تیم پنج نفره به سرپرستی احمدآقامیجوجی جهت صعودازگرده سنگی ازگروه جداشده ودیگراعضاء گروه ازپاکوب بسمت گردنه چورن حرکت کردند.

 

photo_2016-07-10_22-56-51

درمسیرازنظرآب مشکلی نداشته که البته بیشتربرفاب وآب رودخانه است.ودربعضی جاها چشمه وجوددارد.بارسیدن به گردنه چورن چادرها رابرپا کرده وبعلت خستگی شب گذشته وترافیک،قرارشد شب رااستراحت کرده وفردا صبح صعودقله آزادکوه انجام شود. تیم پنج نفره که ازگرده سنگی برای صعودقله رفته بودند،بعلت نداشتن وسائل فنی لازم ازصعودقله صرفنظرکرده وتراورس کرده وبسمت گردنه آمدند. ازبرفابی که ازیخچال نزدیک گردنه بوداستفاده شد.شام خورده وداخل چادرها رفته وآماده خوابیدن شدیم.هواشناسی بارش پراکنده باران را پیش بینی کرده بود،که پیش بینی درست ازآّب درآمد وتا صبح با باران وباد دست وپنجه نرم کردیم.(ولی یک شب هزارشب نمیشود).شب نه چندان راحتی را پشت سرگذاشتیم.

گردنه چورن

گردنه چورن

روزدوم

با طلوع آفتاب ازوزش بادکاسته شد،شرایط صعودقله فراهم گردید.مه بسیارزیبای دره پائین رافراگرفته بود.وبادیدن این مناظرسختیهای شب گذشته ازخاطرمان رفته وبطرف قله حرکت کردیم.هرازگاهی وزش بادشدیدی صعودرامشکل میکرد.ودرهمین لحظات بارش تگرگ شدیدی شروع شد.ولی روحیه بالای گروه خللی درصعودقله نداشت.آفتاب که درآمدطبیعت زیبای آزادکوه پاداش صبرمان رابا یک رنگین کمان بسیارزیبا داد.

photo_2016-07-10_22-54-52

ازپاکوب مشخصی بصورت زیگزاک بسمت قله حرکت کرده ودرهوای بسیارعالی برروی قله آزاد کوه قرارگرفتیم.به پیشنهاد یکی ازدوستان خوش ذوق قرارشد که بجای شاهزاده گردن کج به این قله شاهزاده فروتن بگوئیم.وبعدازمقداری بحث قرارشد که تاریخ رادستکاری نکنیم وهمان شاهزاده گردن کج باشد.بعدازگرفتن عکس ومقداری استراحت چون مقداری ازبرنامه عقب بودیم،سریع بسمت پائین حرکت کردیم.دربرگشت بعلت وجودشن اسکی مناسب سرعت فرودمان زیادبود.بارسیدن به گردنه وجمع کردن چادرها بسمت دشت کمانکوه حرکت کردیم.

photo_2016-07-10_22-55-16

پاکوب مشخصی گردنه چورن رابه دشت کمانکوه وصل میکند.که دربعضی جاها مقداری ارتفاع کم وزیاد میشود.گروهای زیادی بسمت گردنه میرفتند،وتقریبا مسیرشلوغ بود.بعدازعبورازیک گردنه ،دشت زیبای کمانکوه نمایان شد.دشتی بسیارزیبا باآب فراوان ومحلی بسیارمناسب برای شب مانی.باپرپائی چادرها وخوردن ناهاری سبک برای صعودقله کمانکوه بسمت قله براه افتادیم.ازپائین ازراست به چپ قلل کمانکوه ،سرماهو،یخچال کاملا مشخص است.سه راه صعودبرای قله کمانکوه وجوددارد.راه سمت راست قله که بصورت سنگ چین مشخص شده است.مسیرروبرو.ومسیرسمت چپ.مسیرسمت راست دربالا توسط یخچالی پوشیده شده بود.ومسیرروبروانتخاب شد.بسمت قله حرکت کرده ودرارتفاع۴۱۰۰متری درگیری باسنگ شروع شد.مسیرقبل ازصعودگروه توسط دوستان فنی برنامه شناسائی میشد، ودرصورت خوب بودن مسیرگروه حرکت میکرد.البته درگیری احتیاجی به طناب ووسائل فنی ندارد.وبا کمی احتیاط وصبوری ازکنارسنگها عبورکرده وبرروی قله قرارگرفتیم.

photo_2016-07-23_22-44-22

قله کمانکوه جای زیادی برای ایستادن ندارد.وبعلت نفرات زیاد عکس قله راگرفته وبسمت قله سرماهوبراه افتادیم.خط الراس این سه قله نزدیک بهم، توسط پاکوب مشخصی بیکدیگروصل شده اند.که مسیرمسئله وموردخاصی نداردوبراحتی قلل سرماهوویخچال صعودشد.قله بعدازقله یخچال قله کهنونام داشت که بعلت کمبودوقت ازصعودآن صرفنظرکرده وتصمیم به برگشت گرفتیم.برای فرود دوراه وجودداشت:۱-قله یخچال رابطرف قله کهنوادامه داده وازپاکوب مشخصی بدون درگیری وارد دشت کمانکوه میشویم.۲-ازقله یخچال بطرف سرماهوبرگشته وازگردنه میان این دوقله وازشن اسکی بسیارخوبی بسمت دشت کمانکوه میرویم.

photo_2016-07-10_22-57-41

مسیردوم انتخاب شد.وبعدازعبورازشن اسکی به یخچال برخورد کرده وخوشبختانه هنوزیخچال یخ نزده بود وفرودامکان پذیربود.براحتی وبا سرعت بالا فرودانجام گرفته وخوشحال ازصعودی موفقیت آمیزبه دشت کمانکوه رسیده وبعدازاستراحت وخوردن شام ومقداری گفتگوداخل چاردها رفته وآماده خوابیدن شدیم.شبی بدون باد وبارش که تلافی شب گذشته درآمد.

photo_2016-07-10_22-56-17

روزسوم

بعدازبیداری وخوردن صبحانه وجمع کردن چادرها،ازدشت کمانکوه بطرف وارنگرودحرکت کردیم.دربرگشت مسئله خاصی وجودندارد،بجززیبائی وطراوت.شادی ونشاط.مسیری فوق العاده زیبا با آب فراوان وچشمه های عالی.باعبورازدشت وگردنه سوتک وارددره شیرکمرشده ،بعدازخروج ازدره بسمت راست متمایل شده وازکناررودخانه وارنگرود بطرف روستا حرکت کرده .دراول روستا ناهارخورده وسوارماشین شده وخوشبختانه ترافیک جاده چالوس شروع نشده بودوبدون هیچ دردسری به قزوین رسیده واتمام برنامه.

photo_2016-07-10_22-55-26

زمان بندی برنامه

پل زنگوله                      ۸٫۰۰                  ارتفاع۲۳۰۰متر

فرعی کلاک                  ۹٫۱۰                  ارتفاع۲۴۰۰متر

کلاک :شروع برنامه        ۹٫۴۰                  ارتفاع۲۶۵۰متر

گردنه چورن                   ۱۶٫۵۰               ارتفاع۳۸۳۰متر

حرکت روزدوم                ۶٫۰۰

قله آزادکوه                  ۸٫۰۰                   ارتفاع۴۳۸۵متر

دشت کمانکوه             ۱۲٫۳۰                 ارتفاع۳۷۳۰متر

حرکت بسمت خط الراس  ۱۳٫۳۰

کمانکوه                     ۱۵٫۳۰                 ارتفاع۴۲۵۰متر

سرماهو                    ۱۶٫۰۰                 ارتفاع۴۱۸۰متر

یخچال                      ۱۶٫۵۰                 ارتفاع ۴۲۰۰متر

دشت کمانکوه           ۱۸٫۱۰

حرکت روزسوم           ۶٫۳۰

وارنگرود                   ۱۲٫۱۵                  ارتفاع۲۵۵۰متر

مسافت طی شده کل مسیر۳۸کیلومتر.

سرپرست:ایرج الموتیان

سرپرست:ایرج الموتیان

                    باتشکرفراوان ازآقای اکبرکارگرکه زحمت ثبت این لحظات خوش رابرایمان کشیدند

 

                                                    همیشه کوهنوردباشید.گروه کوهنوردی کاسپین.

 

نویسنده:

          

۱۸۹ دیدگاه

 1. حسین سلیمانی می‌گه:

  گزارش جامع وکاملی بود ممنون از سرپرپرست خوب وصبوربرنامه آقای الموتیان وسایر عزیزان همنورد

 2. ایرج الموتیان می‌گه:

  قابلی نداشت.اگربرنامه خوب اجراشد،درسایه بزرگان گروه وراهنماییهای آنها بود.به امید برنامهای بهتر.

 3. کارگر می‌گه:

  با تشکر وسپاس از اقای الموتیان مرد بی ادعا برای توضیحات کامل وبیوکرافی منطقه پایدار باشید

 4. محسن بريحي می‌گه:

  درود برشما
  این نخستین باری بود که سعادت همراهی با گروه شما را داشتم
  برنامه بسیار خوبی بود
  امیدوارم در برنامه های دیگر گروه نیز همراهی داشته باشم
  با تشکر از تمامی دوستانی که در این برنامه تلاش داشتند،به ویژه جناب آقای الموتیان
  شادباشید

 5. مه پاش می‌گه:

  عالی بود… عکس ها حرف نداشتن… واقعا کوهنوردی همت بسزایی رو میطلبه..
  موفق باشید

 6. فروش دربhdf می‌گه:

  با عرض سلام خدمت تمامی دوستان

  برای تمامی مطالبی که امسال گذاشته اسد ارور ۴۰۴ نشون داده میشه!!!!

  لطفا چکش کنید.

  موفق باشید

 7. خیلی تصاویر زیبایی بودند ممنون از اشتراک گذاری مطالب

 8. خیلی ممنون از سایت عالیتون

 9. ایرج الموتیان می‌گه:

  سلام،خدمت شما دوست عزیز.ممنون و سپاسگذاریم از توجه ولطف شما.پایدارباشید.

 10. سلام خیلی ممنون از مطالبتون.

 11. ترجمه مقاله می‌گه:

  سلام و تشکر از سایت خوبتون.

 12. بالابر می‌گه:

  ممنون از سایت خوبتون

 13. ممنون از سایت خوبی که دارین

 14. سمعک می‌گه:

  سلام
  خیلی خوب هستش سایت شما

 15. عالیه همه ی قله هارو فتح کنید

 16. پشم سنگ می‌گه:

  موفق و سربلند باشید

 17. سایتتون عالیه موفق باشید

 18. بورژوا می‌گه:

  سلام و قدردانی از سایت خوبتون.

 19. گاوصندوق می‌گه:

  واقعا عالیه خدا قوت

 20. ایرج الموتیان می‌گه:

  باعرض سلام وتشکرفراوان ازدوستان گرامی،بخاطرلطفی که دارید.پایدارباشیدوبرقرار.

 21. تابلو روان می‌گه:

  سلام ممنون از سایتتون

 22. شرکت خدماتی می‌گه:

  امیدوارم همه به این به ورزش رو بیارن

 23. کرم پودر می‌گه:

  ممنون بابت اشتراک گذاری

 24. با سلام و ارزوی موفقیت برای سایت خوبتون

 25. سلام و تشکر از سایت خوبتون. براتون آرزوی موفقیت دارم.

 26. تبریک میگم سایت خوبی دارید

 27. سکوبندی می‌گه:

  سپاس و قدردانی از سایت خوبتون

 28. براتون ارزوی موفقیت و کامیابی دارم

 29. ممنونم از سایت خوبی که دارین

 30. خیلی ممنونم متشکرم ازتون

 31. ارزوی سربلندی دارم براتون

 32. خرید بک لینک می‌گه:

  ممنون از سایت خوبی که دارید

 33. ممنون از اطلاعات مفیدی که در اختیار ما قرار میدهید.

 34. بالابر می‌گه:

  خیلی خوب بودش مرسی

 35. ضمن عرض خسته نباشید خدمت مدیریت سایت ,سال نو پیشاپیش بهتون تبریک میگم

 36. ممنون از سایت خوبی که دارید

 37. کرم پودر می‌گه:

  ممنون از سایت خوبی که دارید

 38. ترجمه مقاله می‌گه:

  ممنون از سایت خوبی که دارید

 39. فوتبال 3 می‌گه:

  سلام سال خوبی داشته باشید.

 40. بورژوا می‌گه:

  سال نو مبارک سایت خوب و پرباری دارید

 41. سایتتون بسیار عالی ممنونم

 42. سلام و تبریک سال نو و آرزوی موفقیت برای سایتتون.

 43. ضمن عرض خسته نباشید خدمت مدیریت سایت ,مطلبتون بسیار مفید و کاربردی بود, سپاس گذارم.

 44. سلام ممنون از اطلاعاتی که در اختیار کاربر ها قرار میدهید.

 45. تشکر از سایت خوبتون. موفق باشید.

 46. تور تبریز می‌گه:

  ممنون از عکس های زیبایی که ازاین منظره تهیه کردین.

 47. سمعک می‌گه:

  بسیار ممنون از سایتتون

 48. تشکر از مدیریت و سایت خیلی خوبتون.

 49. با ارزوی بهترین ها برای شما ممنون از سایتتون

 50. گزارش کامل و جامعی بود ممنون

 51. سمعک می‌گه:

  سلام سایت مفیدی دارید. موفق و سربلند باشید.

 52. سلام و سپاس از سایت خوبتون

 53. تشکر از زحمات سایتتون. موفق و پیروز باشید.

 54. کرم پودر می‌گه:

  سلام ممنون از این که مطالب خوبی در سایت قرار میدهید.

 55. مرسی واقعااااااا ممنونم

 56. ایرج الموتیان می‌گه:

  باتشکرفراوان ازتمامی عزیزانی که با لطف وعنایتتشان باعث دلگرمی ،وادامه کار برایم هستند.ممنون.

 57. ماسک صورت می‌گه:

  ممنون از سایت خوبتون
  خسته نباشید

 58. پشم سنگ می‌گه:

  ممنون از سایت مفیدتون خیلی استفاده کردیم

 59. گارد عقب می‌گه:

  سلام
  از سایت شما ممنونم

 60. رکاب بغل می‌گه:

  سلام از سایت خوبتون ممنونم

 61. ممنون از سایت خوبتون
  و گزارشی که در اختیارمون قرار دادید

 62. ممنون از سایت خوب و مفیدی که دارید

 63. لاینر عقب می‌گه:

  با تشکر از سایت خوبتون خیلی استفاده کردیم

 64. طرح توجیهی می‌گه:

  با تشکر از سایت خوبتون
  موفق باشید

 65. فلورمار می‌گه:

  با تشکر از سایت شما

 66. رکاب بغل می‌گه:

  ممنون از گزارشی که تهیه کردید

 67. سلام از سایت خوبتون ممنونم

 68. کولر اجنرال می‌گه:

  با تشکر از سایت خوبتون خیلی عالی بود

 69. ممنون از اطلاعات خوب سایتتون

 70. بله برون می‌گه:

  خیلی ممنون از سایت عالیتون

 71. لباس عقد می‌گه:

  خیلی خوب بودش مرسی

 72. بلیط اتوبوس می‌گه:

  ممنون از اطلاعات دقیق سایتتون

 73. دانتل چیست می‌گه:

  ممنون از سایت خوبی که دارید

 74. سلام از سایت خوبتون ممنونم
  خیلی عالی بود

 75. ممنون از سایت خوبتون عالی بود

 76. ممنون از اطلاعات خوب سایتتون

 77. سایت مفیدی دارید. موفق و سربلند باشید.

 78. با تشکر از سایت خوبتون خیلی عالی بود

 79. سایت نو عروس می‌گه:

  تشکر از زحمات سایتتون.
  موفق باشید.

 80. ماسک صورت می‌گه:

  بابت سایت خوبتون ممنونم خیلی عالی بود

 81. ممنون از اطلاعات خوب سایتتون
  موید باشید

 82. سلام
  برام بسیار جالب بود

 83. بابت سایت خوبتون ممنونم عالی بود

 84. با تشکر از سایت خوبتون خیلی استفاده کردیم

 85. ممنون بابت سایت خوبتون

 86. تور تبریز می‌گه:

  سایت خیلی خوبی دارید عالی بود

 87. سایت خیلی خوبی دارین واقعا

 88. ممنون از سایتتون موید باشید

 89. سلام و سپاس از سایت خوبتون عالیه

 90. روغن نارگیل می‌گه:

  با سلام و ارزوی موفقیت برای سایت خوبتون

 91. سلام ممنون از اطلاعاتی که در اختیار کاربر ها قرار میدهید.

 92. گارد جلو می‌گه:

  خیلی عالی بود ممنون

 93. بالابر می‌گه:

  خیلی عالی بود ممنون

 94. اتلیه عروس می‌گه:

  بسیار عالیه ممنونم ازتون

 95. با سلام
  مرسی از سایتتان
  با آرزوی موفقیت

 96. گل بنفش می‌گه:

  ممنون از اطلاعاتی که در اختیار کاربر ها قرار میدهید.

 97. ممنون از سایت عالیتون موفق باشید .

 98. عکس ها و مطالب عالی بودند

 99. بنر می‌گه:

  عالی بود ممنونم ازتون

 100. موفق باشید ممنون بابت سایتتون

 101. دوره ielts می‌گه:

  سلام و سپاس فراوان از اشتراک گذاری خوبتون

 102. سلام و تشکر فراوان از اشتراک گذاری خوبتون
  موفق و پیروز باشید..

 103. اجاره خودرو می‌گه:

  ممنون . سایتتون عالیه

 104. بالابر می‌گه:

  سایت خیلی خوبی دارید سپاس /

 105. سلام
  چه عکس های زیبایی, خسته نباشید

 106. علی می‌گه:

  من برای قزوین هستم و پایه ورزش و صعود ولی بدلیل مهاجرت به شهر دیگه امکانش نیست

 107. مدتیه بدلیل عدم توانایی جسمی بدلیل تصادف قادر به صعود نیستم کسی هست که چاره ای داشته باشه

 108. سمنت پلاست می‌گه:

  سلام.ممنون از مطالب خوبتون.وب خیلی خوبی دارید

 109. گوپرو 7 می‌گه:

  عالی بود
  شاد و ورزشکار باشید

 110. طراحی سایت می‌گه:

  ممنون از وبلاگ خوب شما

 111. طراحی وب می‌گه:

  بسیار عالی براتون ارزوی موفقیت دارم

 112. doorbinstore می‌گه:

  سلام وسپاس از مطالب خوب و مفیدتون

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>
ارسال